Zespół badaczy kierowany przez dr Jennifer Schmidt z niemieckiego Fraunhofer Research Institution for Modular Solid State Technologies w Monachium opracował nowe nanoczujniki, które są w stanie zmniejszyć ilość eksperymentów przeprowadzanych na zwierzętach.
Nanoczujniki te mogą zostać użyte do badania wpływu związków chemicznych na żywe komórki. Zdrowe komórki potrzebują adenozynotrifosforanu (ATP) jako nośnika energii. Jeśli aktywność metaboliczna utrzymuje się w komórkach na wysokim poziomie, produkują one więcej ATP. Tak więc uszkodzone komórki wytwarzają mniejszą ilość adenozynotrifosforanu. Według dr Schmidt, nowe nanoczujniki ustalają ilość ATP, co pozwala ocenić stan zdrowia komórek oraz określić szkody wyrządzone przez związki chemiczne.
W badaniu użyto zielonego barwnika, wskazującego obecność ATP oraz czerwonego jako odnośnika, zachowującego swój kolor. Następnie wprowadzono nanocząsteczki do żywych komórek i obserwowano je pod mikroskopem fluorescencyjnym. Jeśli obraz stawał się żółtawy, oznaczało to, że komórki są zdrowe i aktywne. Natomiast obraz bardziej czerwonawy był oznaką uszkodzonych komórek. Dr Schmidt twierdzi, że nanoczujniki można również stosować do określania antyrakowej aktywności nowo zsyntetyzowanych chemioterapeutyków.
Nanoczujniki nie są toksyczne dla komórek i z łatwością przenikają przez błony komórkowe. Można je również wprowadzać wprost do miejsc docelowych. Zespół badaczy udoskonalił swoją pracę, aby móc wytwarzać nanoczujniki, które wykrywają tlen oraz toksyczny poziom amin, dzięki czemu można określić jakość pakowanego mięsa przeznaczonego do konsumpcji.
Tagi:
nanotechnologie,
nanocząstki,
bezpieczeństwo,
badania bezpieczeństwa,
odkrycie,
nanostruktry,
Nanonet,
Fundacja Nanonet,
lab,
laboratorium,
laboratoria
wstecz
Podziel się ze znajomymi