Nanomodyfikowane implanty zapobiegają nawrotom raka piersi
Nanoskalowe modyfikacje na powierzchni implantu powodują kurczenie się sieci naczyń krwionośnych, stanowiących podstawę dla komórek rakowych oraz przyciągają zdrowe komórki. Powierzchnia implantów z nowymi cechami ogranicza funkcje komórek rakowych bez jakichkolwiek procesów niszczących komórki rakowe, takich jak naświetlania czy chemioterapia.
Naukowcy chcieli skonstruować implant, który można będzie wykorzystywać podczas operacji rekonstrukcji piersi. Uformowali oni odlew, wykorzystując przy tym kropelki polistyrenu o średnicy 23 nm oraz kopolimer kwasu DL-polimlekowego i kwasu glikolowego (PLGA) – biodegradowalny polimer zatwierdzony przez Food and Drug Administration (przyp. tłum. Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków). W rezultacie powstał implant pokryty przylegającymi do siebie „wierzchołkami” o wysokości 23 nm. Naukowcy skonstruowali także, dla porównania, implant zawierający PLGA, o „wierzchołkach” o wysokości 300 i 400 nm.
Po jednym dniu zaobserwowano na implantach pokrytych „wierzchołkami” o wysokości 23 nm, 15-procentowy spadek produkcji VEGF (przyp. tłum. Vascular Endothelial Growth Factor), białka będącego podstawą dla rakotwórczych komórek śródbłonka. Niższe „wierzchołki” okazały się skuteczniejsze niż „wierzchołki” o wysokości 300 i 400 nm.
Choć przyczyna większej skuteczności 23-nanometrowych „wierzchołków” nie jest do końca jasna, Webster uważa, że wyboista powierzchnia zapobiega całkowitemu owijaniu się złośliwych komórek raka wokół falistych kształtów, a co za tym idzie, wchłanianiu przez nie substancji odżywczych. Dodaje również, że „wierzchołki” niższe niż 23 nm są prawdopodobnie bardziej skuteczne. Kropelki polistyrenu o średnicy mniejszej niż 23 nm nie są jednak jeszcze dostępne. Zespół odkrył również, że po jednym dniu półkolista powierzchnia z 23-nanometrowymi „wierzchołkami” zwiększyła produkcję zdrowych komórek śródbłonka o 15%, w przeciwieństwie do niezmodyfikowanych powierzchni.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: implant, nanomodyfikacja, powierzchnia, polistyren, rak piersi
wstecz Podziel się ze znajomymi