Mikroskopijne metalowe sześciany mogą wyzwolić ogromny potencjał metamateriałów pochłaniających światło, co doprowadzi do bardziej efektywnych i opłacalnych wielkopowierzchniowych absorberów.
Zastosowane mogą one zostać w konstrukcjach czujników i ogniw słonecznych.
Własności metamateriałów zależą od jego struktury w skali większej niż cząsteczkowa. Ich szczególną właściwością jest specyficzne oddziaływanie z falami elektromagnetycznymi. Zwykle wytwarzane są w procesie litografii czy specyficznego trawienia, które to metody nie należą do efektywnych i tanich.
Naukowcy z Duke University w piśmie Nature przedstawili nowy sposób formowania metamateriałów. Na układzie cienkich warstw złota i polimeru osadzają w procesie chemicznej adsorbcji uprzednio zsyntetyzowane nanokryształy metalu (w ich przypadku było to srebro). Taki nanosześcian zachowuje się jak antena pozwalając na wyjątkowo skuteczną absorbcje światła. Zaletą metody przygotowania metamateriałów przez naukowców z Duke jest możliwość tworzenia wielkoskalowych powierzchni co jest trudne do zrealizowania wymienionymi powyżej.
źródło: www.nanonet.pl
Tagi:
metamateriały,
czujniki,
ogniwa słoneczne,
absorbery światła,
lab,
laboratoria,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi