Inteligentne molekuły
Inteligentne molekuły, które można znaleźć między innymi w proteinach czy syntetycznych polimerach, mogłyby w przyszłości funkcjonować jako nanoprzełączniki. Bodźce takie, jak: ciepło - zimno, światło - ciemność czy zmienione stężenie soli mogą być modyfikowane w różny sposób, działając dzięki temu jak stymulator owych molekuł.
Jednakże zanim naukowcy zaczną naprawdę używać inteligentnych molekuł, muszą uzyskać o nich sporo wiedzy. Fizykowi, dr Michaelowi Nash, udało się po raz pierwszy wywołać reakcję pojedynczej molekuły polimeru. Aby tego dokonać, Nash - przy pomocy mikroskopu sił atomowych (AFM) - umieścił syntetyczny polimer na powierzchni złota. Jeden koniec polimeru przylgnął do powierzchni, natomiast drugi – do głowicy mikroskopu. W momencie zwiększenia stężenia soli w otaczającym polimer środowisku zaobserwowano stopniowe opadanie molekuły.
Nash, który jest autorem badania, wyjaśnia, iż w wysoko stężonym roztworze soli następuje odwodnienie i skurczenie polimeru. Po powrocie do niższego stężenia soli molekuła podnosi się, wracając do stanu pierwotnego.
Nowo odkryta metoda biofizyka z Monachium zapewne stanie się istotnym elementem nanoprzełączników przyszłości, które znajdą zastosowanie miedzy innymi w biosensorach, lekach czy chromatografii.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: molekuły, nanoprzełączniki, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi