Ogrzewanie nanocząstek złota laserem impulsowym
Naukowcy z Rice stwierdzili, że można ogrzać złote nanocząstki stosując lasery impulsowe, które emitują wiązkę bliskiej podczerwieni, zawężoną do jedynie kilku nanometrów. Mamy tu do czynienia z tzw. konwersją fototermiczną, czyli zamianą energii promieniowania świetlnego na energię cieplną. Ten efekt związany jest ze wzbudzeniem plazmonów, wolnych elektronów występujących na powierzchni metali, które poruszając się przekształcają energię optyczną w energię termiczną. Nanocząstki złota doskonale nadają się do konwersji fototermicznej, ponieważ ich zdolność do absorpcji promieniowania jest milion razy większa od innych cząsteczek.
Badania laboratoryjne dowiodły, że krótkie impulsy promieniowania laserowego znacznie wzmacniają efekt fototermiczny (88 razy w porównaniu do działania lasera „stałego”), a wykorzystanie bliskiej podczerwieni pozwoliło na uzyskanie bardzo wąskiego widma promieniowania, nawet do dwóch nanometrów. Stwierdzono też, że możliwe jest selektywne aktywowanie rozmaitych typów nanocząstek złota (nanoskorupek, nanoprętów, nanogwiazd, itd.) skupionych w jednym miejscu.
Odkrycie otwiera nowe perspektywy, jeśli chodzi o zastosowanie metalowych nanocząstek w biomedycynie i elektronice, gdzie wymagana jest ogromna precyzja.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: nanocząstka, lab, laboratorium, złoto, przemysł, medycyna, konwersja fototermiczna, plazmon, energia świetlna, energia cieplna, laser
wstecz Podziel się ze znajomymi