Zespół naukowców z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL Szwajcaria) zaprezentował niedawno nowe urządzenie służące do analizy składu krwi.
Dzięki swoim niezwykle małym rozmiarom, sięgającym zaledwie kilku milimetrów kwadratowych objętości, może być ono wszczepiane tuż pod skórę pacjenta i w sposób ciągły monitorować stężenie aż pięciu białek oraz kwasów organicznych zawartych w jego płynach ustrojowych. Uzyskane wyniki są następnie wysyłane za pomocą Bluetooth do telefonu komórkowego pacjenta, a stamtąd trafiają bezpośrednio do komputera lekarza.
Prototyp tego urządzenia wciąż znajduje się w fazie eksperymentów, jednak jak dotąd okazał się być niezawodny przy wykrywaniu kilku powszechnie analizowanych substancji, takich jak glukoza, ATP i mleczan.
Naukowcy mają zatem nadzieję, że ich wynalazek stanie się powszechnie dostępny już za cztery lata, a wtedy podniesie znacznie poziom opieki medycznej. Dzięki niemu pracownicy służby zdrowia uzyskają bowiem stały dostęp do aktualnych danych na temat stanu chorej osoby i będą mogli zrezygnować z wykonywania tradycyjnych i czasochłonnych testów krwi, które nie są wystarczająco skuteczne w przypadku osób poddawanych chemioterapii oraz cierpiących na przewlekłe schorzenia.
Tagi:
krew,
analiza,
skład krwi,
laboratoria,
laboratorium,
lab
wstecz
Podziel się ze znajomymi