Nowy lek na kaca?
17 lutego Yunfeng Lu, profesor chemii i inżynierii bimolekularnej ogłosił, że sukcesem zakończyło się umieszczenie dwóch komplementarnych enzymów w małej kapsule przyśpieszającej proces wydalania alkoholu z organizmu. Połączenie enzymów w kapsule zasadniczo przetwarza alkohol w taki sam sposób jak wątroba.
Profesor Lu powiedział, że tak połączone może być spożywane w formie pigułki, która za pośrednictwem procesów chemicznych zmienia alkohol w układzie pokarmowy tak samo jak robi to wątroba.
Naturalnie występujące w komórkach enzymy działają w tandemach, aby przekształcić cząstki bądź wyeliminować toksyny. Naukowcy profesora Lu zebrali wiele enzymów, aby naśladowały one naturalny proces. Np. oksydaza sprzyja utlenianiu alkoholu, ale produkuje także nadtlenek wodoru, który jest związkiem toksycznym. Inny enzym, katalaza, pobudza rozkład nadtlenku wodoru w wodę i tlen. Ułożone obok siebie dwa enzymy mogą skutecznie usunąć alkohol.
Naukowcy umieścili dwa enzymy w polimerowej kapsule o średnicy mierzącej zaledwie kilkadziesiąt nanometrów. Ścianka kapsuły miała grubość jednego nanometra, czyli była sto tysięcy razy cieńsza niż pasemko ludzkiego włosa. Kapsuła stanowi ochronę dla enzymów, a jednocześnie pozwala im swobodnie wejść w cząstkę alkoholu. Nanokapsuła zachowuje się wtedy jak organella, czyli obecna w komórkach struktura odpowiedzialna za pobudzanie reakcji chemicznych.
Naukowcy użyli myszy, aby sprawdzić jak enzymy zadziałają jako antidotum na zatrucie alkoholowe. Odkryli, że u myszy, którym podano enzymy poziom alkoholu w krwi spadł bardzo szybko, w przeciwieństwie do myszy, którym środka nie podano.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: kac, alkohol, lab, laboratorium, enzym, kapsuła, wątroba
wstecz Podziel się ze znajomymi