Wykorzystanie nanotechnologii w opracowaniu sferycznych kwasów nukleinowych
Chad A. Mirkin z Northwestern University opracował tzw. sferyczne kwasy nukleinowe (SNAs), które mogą przyczynić się do zrewolucjonizowania biomedycyny, m.in. w leczeniu nowotworów mózgu lub chorób neurologicznych.
Sferyczne kwasy nukleinowe tworzy się poprzez rozmieszczenie gęsto upakowanych kwasów nukleinowych na powierzchni nanocząstki, zazwyczaj wykonanej ze złota lub srebra. Powstają w ten sposób mikroskopijne, nietoksyczne sfery o średnicy około 15 nanometrów. Mirkin twierdzi, że innowacyjna sferyczna budowa kwasów nukleinowych nadaje im niezwykłe właściwości fizyczne i chemiczne, znacznie odbiegające od cech konwencjonalnych „spiralnych” kwasów nukleinowych. Tak więc, SNAs mogą w sposób naturalny przeniknąć do komórek i bezpośrednio oddziaływać na geny, łatwo pokonują wszelkie przeszkody w organizmie człowieka, np. barierę krew-mózg i warstwy tworzące skórę, a wreszcie nie wywołują reakcji immunologicznej i nie podlegają szybkiemu rozkładowi.
SNAs można stosować m.in. podczas leczenia glejaka, najbardziej złośliwej postaci raka mózgu, a także innych zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Mirkin stwierdził również, że są doskonałym środkiem przy terapii genowej raka skóry.
Źródło: http://www.nanonet.pl
Tagi: nanocząstki, sferyczne kwasy nukleinowe, laboratoria, laboratorium, lab, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi