Wyprawa do programowalnego miasta
Obecnie oprogramowanie komputerowe jest głęboko i wszechobecnie osadzone w systemach i infrastrukturze środowiska zbudowanego oraz w zarządzaniu i kierowaniu społecznościami miejskimi.
Projekt SOFTCITY (Programowalne miasto), którym kieruje profesor Robert Michael Kitchin z Narodowego Uniwersytetu Irlandii, poświęcony będzie analizie charakteru i rozmaitych form oprogramowania, a także jego oddziaływania na życie codzienne.
Naukowcy zdają sobie już sprawę z tego, że technologie i usługi softwareowe poszerzają i ułatwiają nasze rozumienie i planowanie miast. Podobnie jak sposób zarządzania usługami i przedsiębiorstwami miejskimi oraz tryb życia miejskiego. W całym wachlarzu codziennych zadań - obowiązki domowe, praca, zakupy, podróże, komunikacja, kontrolowanie i pilnowanie porządku publicznego - oprogramowanie odgrywa teraz kluczową rolę.
Niektórzy analitycy przewidują, że wchodzimy w nową fazę "wszechobecności oprogramowania", w której moc obliczeniowa będzie rozpowszechniona i dostępna w dowolnym miejscu planety do użytku na co dzień.
Dofinansowany na kwotę 2,3 mln EUR projekt SOFTCITY, którego realizacja rozpocznie się w czerwcu 2013 r., poświęcony będzie analizie tego, jak oprogramowanie wspomaga "inteligentne" technologie i infrastruktury. Pośród nich są inteligentne budynki, inteligentne systemy transportu, telematyka gęstych sieci i infrastruktury informatyczne. Wszystkie one mogą pomóc w podnoszeniu wydajności, konkurencyjności i zrównoważenia.
Naukowcy przestudiują także generowanie i analizę tak zwanych "bid data", tj. ogromnych, dynamicznych i wzajemnie powiązanych zbiorów danych, dotyczących ludzi, obiektów, interakcji, transakcji i terytoriów.
W toku analizy nacisk zostanie także położony na cztery zasadnicze działania miejskie: rozumienie, zarządzanie, pracę i życie w mieście.
Pośród niektórych z konkretnych pytań, jakie mają zostać postawione znalazły się następujące: Jak oprogramowanie jest wykorzystywane do regulowania życia w mieście i zarządzania nim? Jak jest zorganizowana geografia i ekonomia polityczna produkcji oprogramowania? W jaki sposób oprogramowanie przekształca zachowanie przestrzenne jednostek?
Prace w terenie będą prowadzone głównie w Dublinie oraz pomocniczo w Bostonie, USA. Obydwa miasta są ważnymi aglomeracjami produkcji oprogramowania i doświadczają form programowalnego urbanizmu. Ponadto dysponowanie dwiema lokalizacjami studium przypadku umożliwi porównanie i przeciwstawienie sposobów produkowania oraz wykorzystywania oprogramowania w tych dwóch miejscach.
Zastosowany zostanie cały szereg metodologii, między innymi wywiady, etnografie, audyty, sondaże i analiza dyskursu, a także opracowana zostanie nowa metoda - archeologia algorytmów.
Partnerzy SOFTCITY są przekonani, że ich prace wypełnią istotną lukę w badaniach socjologicznych, odpowiadając na kluczowe pytania o charakter oprogramowania w miastach. Dostarczą także nowych narzędzi teoretycznych i dowodów empirycznych do rozważań nad nową erą programowalnego urbanizmu.
Więcej informacji:
Narodowy Uniwersytet Irlandii w Maynooth
http://www.nuim.ie/
Źródło: http://cordis.europa.eu
Tagi: dofinansowanie, projektowanie, miasta, lab, laboratorium, laboratoria, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi