„Teranostyczne” nanocząstki do leczenia nowotworów
Mikroskopijne cząsteczki z leczniczym ładunkiem w przyszłości mogą stanowić najskuteczniejszą broń w walce z rakiem. Szwedzcy naukowcy ze sztokholmskiego Instytutu Karolinska oraz Uniwersytetu Chalmera opracowali nanocząstki „teranostyczne”, tzn. mające zarówno funkcje terapeutyczne i diagnostyczne. Obrazowanie rezonansem magnetycznym umożliwia monitorowanie działania tych nanocząstek w organizmie ludzkim.
Badania udowodniły, że opracowane przez naukowców nanocząstki są biodegradowalne i nietoksyczne, a proces ich formowanie jest całkowicie samorzutny. Podczas ich tworzenia zwraca się szczególną uwagę na zachowanie równowagi pomiędzy ich hydrofilowością (zdolność do rozpuszczania się w wodzie) a hydrofobicznością (nierozpuszczalność w wodzie). Hydrofobowa część nanocząstek umożliwia wypełnienie ich lekiem, np. doksorubicyną, lekiem chemioterapeutycznym stosowanym w leczeniu raka pęcherza, płuc, jajnika i piersi.
Stosunkowo wysokie stężenie naturalnego izotopu 19F (fluor) sprawia, że cząsteczki są wyraźnie widoczne na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości, wykonanych dzięki obrazowaniu rezonansem magnetycznym. Śledząc drogę teranostycznych nanocząstek poruszających się w organizmie, można dowiedzieć się, czy lek został wchłonięty przez komórki nowotworowe i czy leczenie jest skuteczne.
Następnym zadaniem naukowców jest opracowanie metody ukierunkowywania nanocząstek, aby docierały one do określonego typu nowotworów, które są trudne do leczenia, np. guz mózgu, czy rak trzustki. Pozwoli to na dostarczenie lekarstwa do konkretnego rodzaju guza nowotworowego, co zwiększy skuteczność leczenia i zredukuje ryzyko pojawienia się efektów ubocznych.
Źródło: http://www.nanonet.pl
Tagi: nanocząstki, nowotwory, laboratoria, laboratorium, lab, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi