Doktorant z UW opracuje innowacyjne „zmiatacze metali”
Reprezentant UW będzie realizował projekt pt. „Nowe metody oczyszczania produktów reakcji katalizowanych kompleksami metali przejściowych”. – Moje badania będą miały na celu opracowanie innowacyjnych „zmiataczy metali”, czyli związków wiążących pozostałości metali, które w łatwy sposób można usuwać z mieszanin poreakcyjnych. Opracowane przeze mnie związki wykorzystam w syntezach, które do tej pory wymagały uciążliwych i kosztownych metod oczyszczania, powodujących utratę znacznej części produktu. Jedną z nich jest synteza pewnego leku przeciwnowotworowego, otrzymywanego na drodze reakcji, które zanieczyszczają produkt palladem. Zastosowanie opracowanej przeze mnie metodologii może znacznie uprościć kluczowy etap oczyszczania, a co za tym idzie, bardzo obniżyć koszt produkcji leku – wyjaśnia doktorant.
Do ostatniej edycji programu zgłoszono aż 157 wniosków. 26 młodych naukowców zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu i zostało zaproszonych na spotkanie z recenzentami, którzy wyłonili zwycięzców. Dziesięcioro utalentowanych doktorantów, absolwentów uczelni i studentów z całej Polski, otrzyma łącznie ponad 1,2 mln złotych na realizację badań, których wyniki będą mieć zastosowanie w gospodarce.
Oprócz Grzegorza Szczepaniaka z Wydziału Chemii UW dofinansowanie otrzymali również: Justyna Ciejka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Maciej Cieśla z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Monika Dąbrzalska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Mateusz Dorsz z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Paweł Frankowski z Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Barbara Maciejewska z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Grzegorz Piechota z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Andrzej Taube z Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie i Tomasz Żuk z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Program Ventures realizowany jest od 2007 r. dzięki pozyskaniu przez Fundację środków z funduszy europejskich w ramach Działania 1.2 „Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Celem programu jest podniesienie atrakcyjności pracy naukowej w Polsce i zainteresowanie młodych badaczy pracą naukową, jak również zwiększenie liczby projektów, których wyniki mogą być wdrażane do gospodarki. Ogółem w 11 edycjach programu (2008 r. – 2013 r.) dofinansowanie o łącznej wysokości 11,8 mln zł uzyskało 91 badaczy.
Tagi: mieszanina poreakcyjna, zmiatacz metali, innowacje, lab, laboratorium, biotechnologia, katalizator, synteza, oczyszczanie
wstecz Podziel się ze znajomymi