Eksperymentalna platforma OpenFlow stymulatorem przyszłych badań nad ICT
Wiele z obecnych protokołów sieciowych opracowanych zostało 30 lat temu przez co nie są w stanie adaptować się do szybko zmieniających się potrzeb użytkowników i przedsiębiorstw. Nowe życie w technologie komunikacji sieciowej ma tchnąć dofinansowany ze środków unijnych projekt OFELIA (OpenFlow w Europie - łączenie infrastruktury i aplikacji), w ramach którego opracowano testową platformę sieciową na bazie OpenFlow.
Zespół pracujący nad projektem, we współpracy z GÉANT - paneuropejską siecią badawczo-edukacyjną, zaprojektował platformę umożliwiającą opracowywanie oraz testowanie nowych i innowacyjnych protokołów sieciowania i oprogramowania. Platforma OFELIA opiera się na technologii SDN (Software Defined Networking) i OpenFlow - nowo powstającej technologii sieciowej, która umożliwia wirtualizację i kontrolę środowiska sieciowego za pośrednictwem bezpiecznych i znormalizowanych interfejsów.
Umożliwia ona użytkownikom nie tylko przeprowadzanie eksperymentów w sieci testowej, ale także precyzyjniejsze i dynamiczniejsze kontrolowanie oraz rozszerzanie samej sieci, co pozwala na przyjęcie bardziej ukierunkowanego podejścia do rozwiązywania problemów. Zbudowana jest na bazie programowych zasobów sieciowych, przełączników OpenFlow nazywanych OvS i połączeń sieciowych między nimi.
Technologia OpenFlow rozwiązuje wiele z powszechnych problemów, z jakimi borykają się internauci, związanych między innymi z niską prędkością i zawodnymi sieciami. Dzięki połączeniu sił w pracy nad platformami testowymi na bazie OpenFlow, GÉANT i OFELIA umożliwiają europejskim naukowcom testowanie nowych systemów w sieciach reprezentatywnych dla rzeczywistych sieci komercyjnych oraz zagwarantowanie Europie czołowego miejsca w badaniach ICT.
Naukowcy dążyli do stworzenia eksperymentalnego środowiska testowego, które mogłoby zaoferować użytkownikom przede wszystkim elastyczność. W tym celu platforma OFELIA umożliwia eksperymentatorom zmianę zachowania sieci w toku eksperymentu, a nie jako element jego przygotowania. Serwis oferuje administratorom sieci większą kontrolę nad zasobami w sposób opłacalny i skuteczny, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie do zaspokojenia zapotrzebowania dzisiejszych aplikacji na szerokie pasmo.
Dotychczas platforma OFELIA została zaprezentowana na trzech spotkaniach interesariuszy, przyciągając uwagę zarówno przedsiębiorców, jak i akademików. Projekt, którego zakończenie planowane jest na sierpień, otrzymał 4,4 mln EUR ze środków unijnych.
Więcej informacji:
OFELIA, http://www.fp7-ofelia.eu/
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/95927_pl.html
GÉANT, http://www.geant.net/Pages/default.aspx
Źródło: www.cordis.europa.eu.pl
Tagi: komunikacja sieciowa, badania, stymulator, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi