"Nowe stare cegły" w budownictwie
W ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu REBRICK (Wprowadzenie na rynek automatycznej technologii ponownego wykorzystywania starych cegieł) opracowano i zademonstrowano nowy system, który automatycznie sortuje odpady po rozbiórce, wybierając cegły do ponownego wykorzystania.
"Na świecie budynki z cegieł liczy się w milionach" - zauważa Claus Nielsen z duńskiego przedsiębiorstwa Gamle Mursten, koordynator projektu REBRICK. "Za każdym razem, kiedy jeden z nich jest wyburzany, cegły mogą stać się częścią nowego budynku i nowej historii".
"Cegły mogą bez trudu przetrwać kilka stuleci, ale te znajdujące się w odpadach z rozbiórki są po prostu wyrzucane lub w najlepszym przypadku kruszone i wykorzystywane jako kruszywo w niskiej rangi zastosowaniach, takich jak warstwa nośna dolna w budownictwie drogowym".
System REBRICK, opatentowany teraz przez Gamle Mursten, automatycznie usuwa beton i cement ze starych cegieł. Cegły nadają się ponownie do wznoszenia budynków.
Nielsen zauważa: "Poprzez ponowne zastosowanie starych cegieł, przekształcanie ich historii i wykorzystanie ich charakteru w nowych budynkach, stają się one namacalnym przykładem potencjału, jaki drzemie w odpadach z rozbiórki".
Partnerzy projektu poczynili nadzwyczaj szybkie postępy, uruchamiając w Danii w niecałe dwa lata dwa duże zakłady czyszczenia cegieł. Teraz zamierzają otworzyć kolejne zakłady w innych krajach, między innymi w Polsce i Niemczech, w których branża rozbiórkowa jest bardzo aktywna.
Jeżeli przedsięwzięcie się uda, system REBRICK będzie w stanie obniżyć ilość odpadów o 24.000 ton w drugim roku od zakończenia projektu.
"Nasze podejście zapewnia dostępność zrównoważonego materiału budowlanego, tworząc jednocześnie ekologiczne miejsca pracy i przyczyniając się do zrównoważonej produkcji oraz przyjaznego środowisku rozwoju w sektorach budownictwa i architektury" - twierdzi Nielsen.
"Miliony osób mogłyby ostatecznie skorzystać na systemie REBRICK, gdyż jest w stanie udostępnić piękne, stare cegły na potrzeby nowych budynków w całej Europie".
System już dowiódł swojej konkurencyjności, gdyż dwa obecnie funkcjonujące zakłady sprzedają każdą "nową starą cegłę", którą wyprodukują. Nielsen twierdzi, że utrzymanie jakiegokolwiek zapasu było niemal niemożliwe z powodu ogromnego popytu.
Projekt REBRICK otrzymał niemal 700.000 EUR dofinansowania ze środków unijnych w ramach programu Ekoinnowacje, a jego realizacja potrwa do końca 2013 r.
Więcej informacji:
Karta informacji o projekcie: http://www.eaci-projects.eu/eco/page/Page.jsp?op=project_detail&prid=2039
Gamle Mursten, www.gamlemursten.eu
Tagi: cegła, budownictwo, kruszarnia, lab, laboratorium, odpad
wstecz Podziel się ze znajomymi