Nowy materiał DuPont dla przemysłu lotniczego
Nowość DuPont to materiał Nomex XF. Włókno pomaga chronić aluminiowe kadłuby samolotów poprzez zapewnianie trwałej, a jednocześnie lekkiej bariery dla płomieni, która zapobiega przedostawaniu się ognia do kabiny samolotu. Zapobiega także rozprzestrzenianiu się płomieni w izolacji samolotu.
– Włókna Nomex są z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle lotniczym od ponad 40 lat. Nomex XF to najnowsze rozwiązanie potwierdzające nasze zaangażowanie w ochronę samolotów oraz ich pasażerów. Materiał odpowiada na kluczowe potrzeby przemysłu – przyznaje Marc Doyle, prezes DuPont Protection Technologies.
Nomex XF znajdując zastosowanie w konstrukcji samolotów pasażerskich jest przeznaczony do użycia w systemach wymagających odporności na działanie płomienia nawet do 1100 st. C. Tworzy elastyczną, cienką i bardzo lekką barierę ogniową i może być używany w konstrukcjach akustycznych izolacji termicznych. Jego wytrzymałość na działanie ognia sięga dziesięciu minut od momentu narażenia na działanie płomieni. Jest to ponad dwukrotnie dłuższy czas niż wymagają tego odpowiednie regulacje.
Materiały kompozytowe o strukturze plastra miodu wykonane z włókien Nomex są stosowane do produkcji elementów składowych samolotów, takich jak płyty podłogowe, ściany wewnętrzne, schowki, krawędzie natarcia i spływu na skrzydłach, powierzchnie kontrolne, owiewki, wloty powierza do silników.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: przemysł lotniczy, silnik, kompozyt, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi