Opakowanie pomidorów wykonane z pomidorów?
W toku projektu BIOCOPAC (Development of bio-based coating from tomato processing wastes intended for metal packaging) opracowywana jest na potrzeby sektora konserw nowa gama alternatywnych biolakierów - z wykorzystaniem skromnego pomidora - która będzie zgodna z dyrektywą UE 2008/98/WE i zredukuje ilość odpadów.
Pod presją znaleźli się producenci rywalizujący we wprowadzaniu opakowań przyjaznych środowisku. Zespół BIOCOPAC jest przekonany, że innowacyjne opakowania podniosą jakość metalowych puszek i ograniczą korzystanie z pojemników z tworzyw sztucznych. Jednocześnie, dzięki nim, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) będą mogły stać się konkurencyjne w branży opakowań metalowych.
Konsorcjum BIOCOPAC, pracujące pod kierunkiem Stazione Sperimentale per l'Industria delle Conserve Alimentari (SSICA) we Włoszech, opracowuje biolakier termoutwardzalny. Zespół zaczął od przeprowadzenia analizy i charakterystyki odpadów z produkcji pomidorów. Nacisk jest obecnie położony na opracowanie metody ekstrakcji i optymalizacji biożywicy. Partnerzy wykorzystują techniki przyjazne środowisku do ekstrakcji biożywicy ze skórki pomidora. Biożywica to w rzeczywistości kutyna - woskowaty materiał hydrofobowy występujący w ścianach różnych komórek roślinnych.
Lakier do metalowych opakowań na produkty spożywcze o odpowiednich właściwościach chemiczno-fizycznych również będzie całkowicie naturalny. Ostatecznie lakier ten będzie podobny do tych stosowanych tradycyjnie i będzie się nadawać do użytku w zakładach przemysłowych.
Nowe lakiery zostaną opracowane w zgodzie z wymogami przepisów UE, niemniej partnerzy przeprowadzą dodatkowe testy, aby upewnić się co do odpowiedniości ich produktu do stosowania w konserwach i opakowaniach przeznaczonych na żywność. "W ten sposób, na zakończenie projektu, będzie możliwe uzyskanie kompletnych informacji co do stosowania nowych lakierów w kontakcie z produktami spożywczymi oraz ich zalet ekonomicznych i ekologicznych" - stwierdził na konferencji w 2012 r. dr Paolo Brenni z Salchi Metal Srl, partnera BIOCOPAC.
Koncepcja projektu BIOCOPAC opiera się na starym patencie opracowanym przez SSICA w latach 40 XX w. Projekt ma potencjał, aby pobudzić badania nad innym bioproduktami, które z kolei mogą zapewnić skuteczne narzędzia i przystępne alternatywy dla rynków. Ostatecznie prace badawcze doprowadzą do poprawy wykorzystywania odnawialnych źródeł rolno-spożywczych w Europie i wspomogą wysiłki przedsiębiorstw na rzecz podnoszenia poziomu swojej ekologiczności poprzez zapewnianie bezpiecznych opakowań metalowych nadających się do recyklingu.
W skład konsorcjum BIOCOPAC weszły cztery ośrodki badawcze, cztery MŚP i trzy duże przedsiębiorstwa z Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Liechtensteinu i Włoch. Współpraca grup przemysłowych zajmujących się przetwarzaniem odpadów i przetwórstwem pomidorów oraz producentów lakierów i puszek metalowych zapewni takie wyniki projektu, które odpowiedzą na potrzeby sektora. Projekt, dofinansowany z tematu "Badania naukowe na rzecz MŚP" Siódmego programu ramowego (7PR), ma się zakończyć późną jesienią 2013 r.
Więcej informacji:
BIOCOPAC: http://www.biocopac.eu
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: biolakier, pomidor, opakowanie, lab, laboratorium, biozywica
wstecz Podziel się ze znajomymi