Inteligentna nanoteranostyka chorób nowotworowych
Niedawne odkrycia nanotechnologiczne mogą pomóc w ich rozwiązaniu. Wciąż jednak wyzwaniem pozostają takie kwestie jak dostarczenie leków do konkretnych komórek, monitorowanie dostarczanego leku w czasie rzeczywistym oraz kontrola uwalniania leku, gdy ten zostanie już dostarczony do miejsca docelowego.
Badania w zakresie nanomedycyny czy nanocząsteczek wciąż skupiają się na rozwiązywaniu tych zagadnień i już dostarczają potencjalnych rozwiązań odnośnie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Jednak tak niejednolita choroba jak choroba nowotworowa wymaga inteligentnego podejścia – gdzie stosuje się terapię i diagnostykę jednocześnie.
Teranostyka – kombinacja słów terapia oraz diagnostyka – opisuje sposób postępowania, gdzie odpowiedni rodzaj terapii dobiera się na podstawie wyniku odpowiedniego testu lub badania (czyniąc krok w kierunku medycyny personalizowanej). Dzięki materiałom i możliwościom jakie dostarcza nam nanotechnologia, możemy zdefiniować nanoteranostykę jako zintegrowany system nanoterapeutyczny, który potrafi diagnozować, wdrożyć ukierunkowaną terapię oraz monitorować odpowiedź na leczenie.
Nanoteranostyka potencjalnie umożliwia jednoczasowe i wykonywane w czasie rzeczywistym monitorowanie dostarczania leku, jego przepływu oraz odpowiedzi na leczenie.
Gruba badaczy Smart Materials and Biodevice z Biosensors and Bioelectronics Centre na Uniwersytecie w Linköping (Szwecja) po raz pierwszy zademonstrowała nanostruktury micelarne (ze zdolnością zmiany fazy porządek-nieporządek) jako pomocne w inteligentnej teranostyce chorób nowotworowych.
Monitorowanie w czasie rzeczywistym dystrybucji leku pomoże lekarzom ocenić rodzaj oraz dawkę leku dla poszczególnych pacjentów i w ten sposób zapobiec przedawkowaniu, które mogłoby skutkować pojawieniem się szkodliwych działań niepożądanych, czy też podaniu zbyt małej dawki leku, co mogłoby skutkować progresją choroby.
Co równie ważne, monitorowanie zdrowych tkanek (za pomocą obrazowania rezonansu magnetycznego) pozwoli lepiej ocenić wysokość dawki letalnej (dla komórek zdrowych) oraz dawki aktywnej (dla komórek nowotworowych). Wszystko to pozwoli na minimalizację działań niepożądanych i maksymalizację efektywności leczenia.
Autor: Bartłomiej Taurogiński
Źródło: http://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=33186.php
Tagi: nanoteranostyka, choroba nowotworowa, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi