Hiperwidmowa kamera może być pomocna w wykrywaniu raka skóry
VTT Centrum Badań Technicznych w Finlandii (VTT Technical Research Centre of Finland) stworzyła lekką, poręczną i bardzo precyzyjną kamerę do wykrywania nowotworów skóry i ich prekursorów. W badaniu pilotażowym, kamera była używana do wykrywania obszarów skóry z „kancerogenezą polową” (field cancerization) – tkanek, które są predysponowane do rozwoju procesów rakotwórczych. Kamera wykrywała na przykład: obszary z licznymi prekursorami raka i rogowaceniem słonecznym na początku leczenia tych miejsc. W badaniach pilotażowych brały udział Uniwersytet w Jyväskylä, Główny Szpital Päijät-Häme oraz Główny Szpital Uniwersytecki w Helsinkach.
Kamera, oprócz wykrywania nowotworów skóry, jest stosowana również do detekcji granic słabo zaznaczających się guzów w celu uniknięcia konieczności ponownego wycięcia. Takie guzy to przykładowo lentigo malignas, który jestbardzo trudny do zobaczenia gołym okiem.
Urządzenie zostało opracowane przez VTT na podstawie interferometru Fabry-Perot. Kamera rejestruje obrazy aż do długości 70 wąskiej fali, podczas gdy zwykły aparat wykorzystuje tylko trzy. Obraz spektralny tworzony jest w trójwymiarowym sześcianie zbudowanym z wielu warstw obrazów w skali szarości, gdzie każdy z nich został zrobiony w obrębie określonego wskaźnika długości fali. Z kolei widmo każdego piksela obrazu spektralnego jest tworzone przez obrazy w środku sześcianu, dlatego różne biologiczne tkanki mogą być rozpoznawane dzięki ich odbijającym się w obrazach widmom. Do interpretacji tych obrazów, w celu określenia pozycji i rozmiaru guza, by jak najlepiej można go było wyleczyć stosuje się dokładne metody obliczeniowe. Wszystkie otrzymane wyniki w badaniu pilotażowym zostały zweryfikowane i porównane z badaniami histopatologicznymi.
Autor tłumaczenia: Agata Ogórek
Źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140227091434.htm
Tagi: kamera, hiperwidmo, rak skory, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi