Sześć zespołów z Polski w zawodach łazików marsjańskich
Zawody University Rover Challenge (URC) są rozgrywane co roku, na przełomie maja i czerwca, na amerykańskiej pustyni w stanie Utah. W ekstremalnych warunkach, zespoły studenckie z całego świata i skonstruowane przez nich łaziki marsjańskie, rywalizują w czterech terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie. Od 2009 roku w zawodach uczestniczą zespoły z polskich uczelni.
Jak informuje stowarzyszenie Mars Society Polska, chęć udziału w zawodach URC 2014 zgłosiła rekordowa liczba zespołów - 31. Widoczny jest wzrost zainteresowania zawodami uczelni ze Stanów Zjednoczonych. Do udziału w konkursie zarejestrowano ich aż dziesięć.
Polska, z sześcioma studenckimi drużynami, zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby reprezentantów. Do udziału w konkursie zarejestrowano drużyny: Eris z Politechniki Warszawskiej, Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej, Hyperion z Politechniki Białostockiej, Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej oraz SKN SIMP z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Hyperion zespołu z Politechniki Białostockiej zwyciężył w ubiegłorocznej edycji zawodów, drugie miejsce zdobył Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej. W zawodach uczestniczyli już też studenci z Rzeszowa, a zespół z Warszawy wraca do rywalizacji po czteroletniej przerwie. Drużyny z Częstochowy i Szczecina zadebiutują w konkursie.
Siedem zespołów do tegorocznej rywalizacji wysyłają Indie. Tym samym kraj, który w ubiegłym roku wziął udział w konkursie po raz pierwszy, w tym roku zajmuje drugie miejsce pod względem liczby zgłoszonych do konkursu drużyn. Pięć zespołów będzie reprezentowało Kanadę. W tegorocznej edycji zawodów zadebiutują dwa zespoły z Bangladeszu i jeden zespół z Egiptu.
Zadaniem uczestników konkursu University Rover Challenge jest zbudowanie łazika zdolnego do wykonywania zadań takich, jakie realizują roboty badawcze wysyłane na inne planety Układu Słonecznego. Zawody odbywają się na pustyni w stanie Utah, w pobliżu bazy marsjańskiej. Podczas trwających trzy dni zmagań, maszyny poddane zostaną licznym testom technicznym.
Roboty będą musiały wykonać cztery zadania. Będą szukały życia na Marsie, zaginionego astronauty, wykonają zadanie nawigacyjne i inżynieryjne. W tym ostatnim zadaniu, robotem należy wykonać odpowiednie manipulacje, np. włożyć wtyczkę do gniazdka.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: lazik marsjanski, lab, laboratorium, University Rover Challenge, zawody
wstecz Podziel się ze znajomymi