Pionierskie badania nad kryształami laserowymi wspierane przez UE
Projekt TISA TD (Ultrafast High-Average Power Ti:Sapphire Thin-Disk Oscillators and Amplifiers) został oficjalnie rozpoczęty 1 grudnia 2013 r. pod kierunkiem wydziału rozwoju laserów i optyki laserowej Uniwersytetu w Stuttgarcie (USTUTT) w Niemczech.
Obecnie większość przemysłowych źródeł ultraszybkich laserów o dużej mocy działa w przedziale pikosekundowym, który jest wystarczający do precyzyjnej mikroobróbki metali. Jednak, aby uzyskać optymalną precyzję w przypadku materiałów transparentnych, takich jak szkło i ceramika - które znajdują szerokie zastosowanie na przykład w smartfonach i tabletach - wymagane czasy trwania impulsów rzędu 100 fs.
Zadanie konsorcjum TISA TD, dofinansowanego w ramach Siódmego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego Komisji Europejskiej, polega na opracowaniu ultraszybkich, cienkodyskowych oscylatorów i wzmacniaczy tytanowo-szafirowych o wysokiej mocy średniej.
Istnieje nadzieja, że zapewnią one optymalną precyzję oraz, jak to określił koordynator projektu „bezprecedensową” wydajność w mikroobróbce materiałów transparentnych, takich jak szkło i ceramika.
Projektem TISA TD kieruje dr Marwan Abdou Ahmed z Instytutu Narzędzi Laserowych (IFSW) Uniwersytetu w Stuttgarcie, a funkcję koordynatora pełni dr Andreas Voss z tej samej uczelni. Przedsięwzięcie będzie realizowane przez trzy lata do grudnia 2016 r.
Wypowiadając się na temat spodziewanych wyników, profesor Thomas Graf, kierownik IFSW, zauważył: „Obok niezwykle interesujących wyzwań naukowych, opracowanie nowych laserów dyskowych o ultrakrótkim impulsie i wysokiej mocy wyjściowej również stanowi ogromnie ciekawy problem badawczy z widokami na zwiększenie wydajności laserowego przetwarzania materiałów#148.
W skład konsorcjum weszły dwa ośrodki badawczo-rozwojowe technologii laserowej i czterech partnerów przemysłowych reprezentowanych przez dwa MŚP.
Pośród innych partnerów znalazł się instytut FEMTO-ST, stowarzyszony z Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) i przedsiębiorstwo Thales Optronique (TOSA), obydwa podmioty z Francji, oraz Element Six (E6), Oxford Lasers (OXFORD) i M-Squared Lasers (M2) z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie.
Konsorcjum jest odpowiednio zrównoważone i dysponuje specjalistycznymi kompetencjami, które obejmują cały łańcuch dostaw, od opracowywania laserów i procesów produkcyjnych po faktyczne zastosowania przemysłowe i przetwarzanie materiałów.
Oxford Lasers nadzoruje na przykład integrację systemu, a E6 dostarcza monokryształowe okna diamentowe CVD o małej stratności dielektrycznej, podczas gdy M2 odpowiada za opracowanie wstępnego prototypu systemu oscylatora.
Uniwersytet w Stuttgarcie będzie sprawować ogólną kontrolę nad projektem i realizacją wysokiej mocy cienkodyskowego oscylatora tytanowo-szafirowego, natomiast CNRS będzie odpowiadać za zaprojektowanie i przetestowanie organizacji przetwarzania laserowego.
Tymczasem w gestii przedsiębiorstwa TOSA będzie projekt, realizacja i charakterystyka wysokiej mocy cienkodyskowego, tytanowo-szafirowego systemu amplifikacji o skomprymowanych impulsach.
Więcej informacji:
TISA TD
<http://www.tisa-td.eu>
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/110596_pl.html <http://cordis.europa.eu/projects/rcn/110596_en.html>
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: laser, projekt, unia europejska, tytanowo-szafirowy krysztal, badania
wstecz Podziel się ze znajomymi