Czujnik mierzący ciśnienie w oku dla lepszej kontroli jaskry
Zdaniem naukowców, czujnik będzie osadzony w sztucznej soczewce podczas operacji zaćmy. Urządzenie wykrywa zmiany ciśnienia natychmiast, a następnie przesyła dane bezprzewodowo za pomocą fal o częstotliwości radiowej.
Naukowcy niedawno opublikował swoje wyniki w czasopiśmie "Journal of Micromechanics and Microengineering" i złożyli wnioski patentowe na prototypu urządzenia.
Urządzenie zostanie umieszczone w sztucznej soczewce wraz z anteną obwodową, czujnikiem oraz chipem częstotliwości radiowej (RF) wewnątrz (http://www.washington.edu/)
"Nikt nigdy nie umieścił elektroniki wewnątrz soczewki oka, więc jest to trochę bardziej radykalne," powiedział Karl Böhringer, profesor elektrotechniki i bioinżynierii UW. "Wykazaliśmy, że to jest w zasadzie możliwe. Jeżeli dopasujemy urządzenie do wewnątrzgałkowego implantu soczewki podczas operacji zaćmy, w przyszłości pacjenci nie będą wymagali żadnych dodatkowych operacji."
Zespół naukowców chciał znaleźć łatwy sposób pomiaru ciśnienia w oku w celu kontroli jaskry, grupy chorób, które uszkadzają nerw wzrokowy oka i mogą doprowadzić do utraty wzroku. Obecnie istnieją dwa sposoby sprawdzania ciśnienia w oku, ale oba wymagają wizyty do okulisty.
Jeśli okuliści będą mogli połączyć system monitorowania ciśnienia wraz ze sztuczną soczewką podczas operacji zaćmy (aktualnie powszechna jest procedura usuwania niewyraźnego widzenie lub odblasków spowodowanych przez zamgloną soczewkę oka) to dzięki temu zabiegowi mogą uratować pacjentów przed kolejna operacją a wbudowana soczewka stanie się bardziej "inteligentniejsza" i funkcjonalna.
W użyciu, cienka, okrągła antena obejmuje obwód urządzenia (śledząc tęczówkę osoby) i wykorzystuje wystarczająco dużo energii z otaczającego pola do zasilania małego chipa czujnika ciśnienia. Układ łączy się z odbiornikiem przekazując informacje o wszelkich zmian w częstotliwości, czyli o zmianach ciśnieniach. Rzeczywiste ciśnienie zostaje obliczone a zmiany są śledzone i rejestrowane w czasie rzeczywistym.
Mechanizm działania chipa jest bardzo prosty, przekazuje obliczenia do najbliższego odbiornika, który może funkcjonować jako urządzenie przenośne lub może być wbudowany w smartfonie.
Obecny prototyp jest większy niż sztuczna soczewka, ale zespół naukowców wierzy, że uda im się zredukować jego rozmiary. Zespół przetestował urządzenie wbudowując je w samym materiale silikonowym (poli(dimetylosiloksan), PDMS), który jest używany do tworzenia sztucznej soczewki.
Zespół pracuje obecnie nad zmniejszeniem prototypu aby przetestować go z rzeczywistych rozmiarów sztuczną soczewką.
Autor tłumaczenia: Magdalena Lech
Źródło: http://www.theengineer.co.uk/medical-and-healthcare/news/sensor-measures-eye-pressure-for-improved-glaucoma-control/1018774.article
Tagi: czujnik, prototyp, zacma, oko, soczewka, okulista, operacja
wstecz Podziel się ze znajomymi