Rewolucja w filamentach do drukarek 3D
Szykuje się wielka rewolucja w przemyśle materiałów, które mogą posłużyć jako filament jeśli chodzi o drukarki 3D. Nowe materiały zastosowanie będą mieć później w tworzeniu bardzo sztywnych konstrukcji, także przy budowie domów.
Naukowcy pracujący na Lawrence Livermore oraz Uniwersytecie MIT, opracowali materiał, który jest na tyle wytrzymały, by wytrzymać nacisk aż 16 000 razy większy od swojej masy.
Materiał ten cechuje lekkość oraz sztywność. (Sztywność 100 razy większa niż aerożel). Specjaliści Uniwersytetu MIT jako porównanie do tego materiału przypisują Wieżę Eiffla, która podobnie jest niebywale wytrzymała.
Materiał ten opracowany został z funduszy, które przyznało DARPA. Ma on postać „kratownicy”. Najpierw wytwarzana jest za pomocą drukarki 3D, następnie zaś pokrywana jest cieniutką warstwą metalu mierzącą od 200 do 500 nm luz specjalnie przygotowanymi polimerami.
Według Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności materiał ten będzie wykorzystany w budowie niebywale trwałych oraz lekkich obiektów wojskowych, elementów wyposażających żołnierzy, a także maszyn.
Bardzo prawdopodobne jest, że w przyszłości także i my będziemy mieć możliwość skorzystania z ten innowacyjnej technologii.
Źródło: https://public.nrao.edu/
Tagi: filament, drukarka, przemysl
wstecz Podziel się ze znajomymi