Pobito nowy rekord nadprzewodnika
Inżynierowie z Uniwersytetu Cambridge pobili właśnie dziesięcioletni rekord jeśli chodzi o nadprzewodnictwo. W krysztale o wymiarach piłki golfowej ujarzmili z sukcesem pole magnetyczne o sile trzech ton. Jest to siła z jaką masa 3000 kg jest przyciągana przez Ziemię dokładnie w tym miejscu, w którym ziemskie przyspieszenie równa się 9,8m/s^2.
Dokładna miara siły pola magnetycznego zamknięta w naprzewodniku składającym się z tlenku gadolinu, baru i miedzi, (GdBCO) aktualnie sytuuje się na poziomie 17,6 Tesli. Od 2003 roku udało się poprawić ten wynik o 0,4T, kiedy to rekord należał do Japończyków.
Ponadto ważną informacją jest fakt, że osiągnięty rekord jest w tak zwanym nadprzewodniku wysokotemperaturowym, który tym różni się od klasycznych, że nie musi być schłodzony niemalże do zera, a jedynie do 196 stopni Celsjusza. Można więc będzie dużo łatwiej znaleźć przeznaczenie dla tego materiału w rzeczywistym świecie.
Zastosowanie takiego nadprzewodnika skutkuje lepszym a także wydajniejszym sposobem przesyłu energii. Jak to jest możliwe? Pole magnetyczne, jakie znajduje się w nadprzewodniku jest generowane poprzez przepływający prąd. Osiągniecie wyższego pola magnetycznego w takim przypadku, że wyżej wspomniany nadprzewodnik potrafi przenieść dużo więcej energii.
GdBCO nominalnie ceramiczny jest dosyć kruchy, tak więc gdy pole magnetyczne jest silniejsze – efektywnie eksploduje. Jednak naukowcom z Wielkiej Brytanii udało się zmienić w istotny sposób jego mikrostrukturę oraz wzmocnić go od zewnętrznej strony pierścieniem wykonanym ze stali.
Długość czasu oczekiwania na ustanowienie nowego rekordu można potraktować jako miernik tego, jak bardzo wymagającą dziedziną jest nadprzewodnictwo.
Źródło: Cambridge University
Tagi: nadprzewodnik, rekord, pole magnetyczne
wstecz Podziel się ze znajomymi