Tetraedryt zrewolucjonizuje termoelektrykę
Termoelektryka zajmuję się przekształcaniem zbędnego, do dziś dnia marnowanego ciepła w prąd. Amerykańska firma Alphabet Energy stworzyła pionierski produkt z tetraedrytu, taniego, ekologicznego, powszechnie występującego materiału ekologicznego, który zapewne przyczyni się do rozpowszechnienia tychże rozwiązań.
Materiał termoelektryczny musi spełniać kilka unikalnych właściwości, przede wszystkim powinien być dobrym przewodnikiem prądu, przy czym bardzo dobrze izolować ciepło, w celu jak najdłuższego utrzymania wydajnego przepływu elektronów pomiędzy miejscem cieplejszym i zimniejszym. Powstające do tej pory materiały były przeważnie bardzo drogie, rzadkie lub toksyczne.
Tetraedryt jest bardzo tani, kosztuje 4 dolary za kilogram, co sprawia go liderem jeśli chodzi o materiały termoelektryczne, gdyż za konkurencyjne trzeba zapłacić od 25 do nawet 150 dolarów. Firma Alphabet Energy ma wielu nowych klientów, głównie są to producenci z branży samochodowej, którzy chcieli by odzyskiwać energię na przykład z gorących tłumików. Tak tani i wydajny materiał zapewne znajdzie szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.
Źródło: MIT Technology Review
Tagi: tetraedryt, termolelektryka, przewodnictwo
wstecz Podziel się ze znajomymi