Zwalczanie sepsy za pomocą nanocząstek
Bioiżynierowie z Uniwersytetu Harvarda opracowali nowe urządzenie, którego zadaniem jest oczyszczanie krwi i leczenie sepsy.
Sepsa jest to ogólnoustrojowa reakcja zapalna, która wywoływana jest zakażeniem krwi. Reakcja ta jest groźna; stanowi jeden z najczęstszych przyczyn zgonu w szpitalach. Zakażenie krwi może być powodem wielu infekcji, do którym m.in. można zaliczyć: infekcje dróg moczowych, płuc, skóry, ran po zabiegach chirurgicznych, zainfekowane kroplówki czy zapalenie wyrostka robaczkowego.
Z powodu zakażenia stan pacjenta może momentalnie ulec zmianie. Jak się okazuje, stosowane antybiotyki często okazują się nieskuteczne, tym bardziej, że bakterie wcześniej zdążają uodpornić się na leki
Urządzenie opracowane przez naukowców działa wykorzystując zmodyfikowane białko zwane lektyną wiążącą mannozę (MBL). Jest to składnik budulcowy, który występuje naturalnie w organizmie człowieka i ma zdolność do wiązania się z wieloma cukrami, które znajdują się na powierzchni toksyn, które uwalniane przez martwe bakterie wywołują sepsę. Białka zostały pokryte przez naukowców magnetycznymi nanocząsteczkami. Dzięki temu bakterie, grzyby i wirusy, w momencie gdy krew wpływa do sztucznej śledziony, przyczepiają się do cząsteczek i są wyciągane. Proces filtrowania może trwać tak długo, aż krew będzie oczyszczona z patogenów.
Pierwsze testy wykazały, że urządzenie jest w stanie wyciągnąć ponad 90 % bakterii i toksyn.
Źródło artykułu: www.azonano.com
Tagi: sepsa, namagnesowanie, nanoczasteczka
wstecz Podziel się ze znajomymi