Chrząszcz bio-replikowany dzięki nanotechnologii
Międzynarodowy zespół naukowców, wśród nich także entomologowie oraz inżynierowie, stworzył wabiki, które emitują samice chrząszcza z gatunku Agrilus planipennis (ang. Emerald Ash Borer). Wabiki z sukcesem przyciągają samce by kopulować, a następnie traktowały je prądem o wysokim napięciu.
„Nasz nowy wabik rażący prądem może być bardzo użyteczny w zwalczaniu najgroźniejszego (zdaniem Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa i Leśnictwa) szkodnika lasów w całej historii Ameryki Północnej”, zapewnia Michael Domingue, adiunkt entomologii z Penn State.
Według Forest Service, chrząszcze Agrilus planipennis przybyły z Chin 12 lat temu. W tym czasie rozprzestrzeniły się one na 24 stany i 2 prowincje w Kanadzie. Chrząszcze niszczą jesiony, liczba sięgnęła już dziesiątki milionów.
„Wczesne wykrycie szkodników w pułapkach takich jak nasze może pomóc w koordynowaniu strategii radzenia sobie z nimi i minimalizowania strat” -zapewnia jeden z zespołu naukowców.
Naukowcy opracowali wabik na podstawie procesu bioreplikacji w nanoskali. Akhlesh Lakhtakia opowiada o procesie: „najpierw pokryliśmy martwą samicę chrząszcza warstwą niklu, a tak powstałą skorupkę użyliśmy jako odlew”. Profesor Charles Godfrey Binder dodaje: „Odlewamy wiele replik wabika, dociskając kolorowy arkusz z tworzywa sztucznego pomiędzy dwa odlewy, jednocześnie go podgrzewając. Gotowy wabik odzwierciedla teksturę prawdziwego chrząszcza w nanoskali. Ponadto, pomalowaliśmy niektóre wabiki na metaliczny zielony kolor”. Zespół stworzył wabiki wykorzystując technikę druku 3D aby forma była w kształcie chrząszcza jednak bez odpowiedniej tekstury.
Następnym etapem badań było umieszczenie wabików na liściach drzew. W lesie umieszczono także „pułapki”, które raziły samce prądem o napięciu 4000V, gdy znalazły się blisko imitacji samic.
Zauważono że zarówno sztuczne wabiki jak i martwe samice przyciągały samce. Częściej jednak zostały wybierane prawdziwe, martwe samice oraz wabiki, które najbardziej przypominały owady. Krótki kontakt z imitacją samicy wystarczył aby samce zostały porażone prądem.
Eksperyment ten pozwolił manipulować zachowaniem chrząszczy z gatunku Agrilus planipennis. Teraz możliwe będzie monitorowanie miejsc, gdzie mogą wyrządzać szkody.
Naukowcy rozpoczęli kolejne badania nad kolejnymi metodami, które pomogą kontrolować groźne szkodniki dębów w środkowej Europie, które kiedyś mogą także stanowić zagrożenie dla drzew w Ameryce Północnej.
Źródło: http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=31068
Tagi: wabiki, nanotechnologia, replika, chrzaszcz
wstecz Podziel się ze znajomymi