Polska technologia rejestracji dźwięku wśród Pionierów Europy
Projekt naukowy finansowany jest z programu Lider NCBR w firmie Zylia z Poznania; teraz twórcy muszą znaleźć fundusze na skomercjalizowanie innowacyjnego rozwiązania. System bezprzewodowych sensorów akustycznych doprowadzono do fazy prototypu.
Spośród 260 wniosków zgłoszonych w konkursie EuropeanPioneers do finału dostało się 25 projektów lub nowych firm wdrażających innowacje. Finaliści będą mogli przeprowadzić prezentację biznesową przed inwestorami - przedstawicielami funduszy venture capital i firm z Europy. Dofinansowanie otrzyma 10 projektów, na 8 miesięcy można dostać do 250 tys. euro.
"W środę, 26 listopada, będziemy musieli przekonać jury w Berlinie, że warto zainwestować w nasz zespół i projekt. Dodatkowe finansowanie jest dla nas niezbędne, żeby z fazy prototypu finansowanego przez NCBiR przejść do fazy wdrożenia na duża skalę" - powiedział PAP dr inż. Tomasz Żernicki, kierownik projektu LIDER o akronimie 3DAudioSense. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dofinansowało projekt kwotą miliona złotych.
Jak wyjaśnia Żernicki, w ramach programu Horyzont 2020 zostały wydzielone środki dla tzw. akceleratorów, czyli instytucji, które przeznaczają pieniądze na wspierane innowacyjnych przedsięwzięć. Pierwsza runda finansowania trwa ok. 8 miesięcy i pozwala przeznaczyć pieniądze na wdrożenie technologii, budowanie i rozwijanie produktu rynkowego.
Niezależnie od przyznanej dotacji sam udział w finale konkursu jest sprawą prestiżową. Poznańska firma ma okazję zaprezentować swój system inwestorom, a ci mogą zdecydować się na udział w projekcie - w ramach konkursu lub niezależnie od jego wyników.
Projekt „AudioSense" obejmował opracowanie prototypowego systemu rekonstrukcji wirtualnej sceny dźwiękowej z wykorzystaniem bezprzewodowych sieci sensorowych. Audisense oferuje m.in. reżyserom dźwięku system złożony z bezprzewodowych urządzeń nagrywających. System potrafi tak przetworzyć zarejestrowany na żywo dźwięk, by słuchacz miał wrażenie, że znajduje się w miejscu realizacji nagrania. Będzie on mógł dowolnie poruszać się na scenie dźwiękowej, a także ją przesuwać, czyli swobodnie manipulować źródłami dźwięku.
Jak tłumaczył PAP dr inż. Żernicki, zarejestrowany w tym systemie materiał dźwiękowy będzie można odtwarzać na dowolnym systemie kina domowego. Polski projekt jest aktualnie w fazie patentowania rozwijanych technologii. Jedna z tych technologii została zaprezentowana na ostatnim posiedzeniu grupy standaryzacyjnej MPEG i ma realna szansę na włączenie do standardu kompresji MPEG-H 3D Audio, o co twórcy będą zabiegać w przyszłym roku.
PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: dzwiek, rejestracja, audiosense, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi