Nanoporowate gąbki węglowe mogą zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych
Zespół badawczy kierowany przez Emmanuela Giannelisa, profesora inżynierii im. Waltera R. Reada na Wydziale Materiałoznawstwa i Inżynierii wynalazł proszek który parametrami wychwytywania dwutlenku węgla dorównuje standardom branżowym lub je przewyższa. Praca opisująca ich wyniki powstała przy współudziale adiunktów Genggeng Qi i Liling Fu ukazała się w wydaniu Nature Communications z 12 grudnia (“Gąbki o współwartościowo uwiązanych aminach w wydajnym wychwytywaniu dwutlenku węgla”).
Obraz z mikroskopu elektronowego czystego podłoża krzemowego przed dodaniem aminy. (Zdjęcie: Genggeng Qi)
Najpopularniejszą obecnie metodą sekwestracji CO2 w zakładach opalanych gazem ziemnym i węglem jest przemywanie aminami, w którym wtórny gaz spalinowy zawierający dwutlenek węgla przepływa przez zbiorniki ze związkami amin, które wchłaniają większość dwutlenku węgla. Bogaty w węgiel gaz jest następnie odpompowywany (sekwestrowany) lub ponownie wykorzystywany. Roztwór amin jest bardzo silnie żrący i wymaga drogich metod przehowywania.
Naukowcy pracują nad lepszą, bezpieczniejszą metodą sekwestracji dwutlenku węgla od ok. 2008 r., i ich badania przeszły przez kilka różnych etapów. Najnowsza metoda polega na budowie rusztowania z dwutlenku krzemu które podtrzymuje sorbent o nanoporowatej strukturze maksymalnie zwiększającej powierzchnię chłonną. Zanurzają tę strukturę w ciekłej aminie, która wchłania się w to rusztowanie jak w gąbkę i częściowo twardnieje. Gotowy produkt to stabilny, suchy biały proszek, który wychwytuje dwutlenek węgla nawet w obecności wilgoci.
Jak mówi Giannelis, stałe absorbenty aminowe są używane w sekwestracji węgla, jednak materiały są zwykle jedynie fizycznie nasączone aminami. Powoduje to po pewnym czasie utratę części aminy, co zmniejsza skuteczność i podwyższa koszt.
Naukowcom udało się wyhodować aminę na powierzchni sorbentu, przez co złączyła się ona chemicznie z podłożem. Dzięki temu utrata aminy jest minimalna.
Obraz sorbentu aminowego ze skaningowego mikroskopu elektronowego. (Zdjęcie: Genggeng Qi)
Qi dodał, że kolejnymi krokami będzie optymalizacja sorbentu oraz prezentacja go branży, być może poprzez wyposażenie w niego elektrowni w Cornell. Zaznaczył również, że technologię można wykorzystać w mniejszej skali, na przykład w szklarniach, gdzie sekwestrowany dwutlenek węgla może posłużyć przyspieszeniu wzrostu roślin.
KyuJung Whang, wicedyrektor Cornell do spraw obsługi nieruchomości zapoznał się z prezentacją Giannelisa na tegorocznym spotkaniu rady naukowej.
- Zrobiliśmy duże postępy w zakresie zrównoważonego rozwoju, szczególnie jeśli chodzi o zasilanie ze źródeł energii odnawialnej, a także o oszczędność energii i budowanie nowych standardów - powiedział Whang. - Jeżeli chcemy osiągnąć prawdziwą neutralność węglową, musimy także brać pod uwagę sekwestrację i równoważenie dwutlenku węgla. Prezentacja Emanuela zwróciła moją uwagę, i miałem nadzieję, że dowiemy się więcej i rozważymy sposoby zawarcia współpracy.
Źródło: http://www.nanowerk.com/nanotechnology-news/newsid=38456.php
Tagi: nanoporowata gabka, gazy cieplarniane, dwutlenek wegla
wstecz Podziel się ze znajomymi