Nanorurkowe urządzenie może zastąpić uszkodzoną siatkówkę
Starzenie dotyczy wszystkich części organizmu, od układu krążenia przez pamięć aż do funkcji seksualnych. Wiele osób jednak najbardziej boi się utraty wzroku na skutek zwyrodnienia siatkówki.
Postępy w dziedzinie protezy siatkówki mogłyby pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z tą kluczową częścią oka. W Nano Letters opublikowano artykuł opisujący rewolucyjne nowatorskie urządzenie, przebadanie na pochodzących od zwierząt modelach siatkówki, które potencjalnie może leczyć wiele schorzeń oka. Sztuczną siatkówkę (na poziomie weryfikacji koncepcji) stworzył międzynarodowy zespół kierowany przez prof. Yaela Haneina z Wydziału Elektrotechnicznego Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz szefa Centrum Nanonauki i Nanotechnologii w TAU. W skład zespołu wchodzili badacze z TAU, Hebrew University of Jerusalem oraz Newcastle University.
– W porównaniu z nanotechnologiami testowanymi w przeszłości nowe urządzenie jest bardziej skuteczne, bardziej elastyczne i może bardziej efektywnie stymulować neurony – powiedział prof. Hanein. – Nowa proteza jest niewielka, w przeciwieństwie do jej poprzedników, które do wyczuwania światła wykorzystywały przewody i elementy metalowe. Poza tym, nowy materiał posiada większą rozdzielczość przestrzenną, co było pietą achillesową poprzednich konstrukcji.
Naturalny kształt
Naukowcy połączyli nanopręciki półprzewodnikowe i nanorurki węglowe, tworząc bezprzewodową, światłoczułą i elastyczną błonę, które potencjalnie może zastąpić uszkodzoną siatkówkę. Aby udowodnić, że sztuczna siatkówka jest w stanie wzbudzać reakcję neuronów na światło badacze przetestowali nowe urządzenie z siatkówkami piskląt, które jeszcze nie są światłoczułe.
Jeśli w długoterminowych badaniach na zwierzętach udowodniona zostanie kompatybilność tego nanorurkowego urządzenia będą z niego mogli korzystać pacjenci ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem (AMD), które z reguły dotyka osoby po sześćdziesiątce posiadające uszkodzoną konkretną cześć siatkówki.
Według doktorantki na TAU oraz członka zespołu dr Lilach Bareket, istnieją już urządzenia medyczne, które próbują leczyć pogorszenie wzroku za pomocą wysyłania sygnałów sensorycznych do mózgu. Aby opracować implant, który będzie „widział” i wysyłał sygnały do mózgu, przeciwstawiając się efektom AMD i innych zaburzeń wzroku, naukowcy próbują różnych technologii. Niestety wiele z nich wymaga zastosowania części metalowych oraz niewygodnych przewodów, albo daje obrazy o niskiej rozdzielczości. Celem jest stworzenie urządzenia o mniejszych wymiarach.
Krok w dobrym kierunku
– W porównaniu z innymi technologiami nasz nowy materiał jest trwalszy, bardziej elastyczny i skuteczny, a także lepiej stymuluje neurony – mówi prof. Hanein. – Mamy nadzieję, że nasza błona z nanopręcików półprzewodnikowych i węglowych nanorurek będzie służyć jako kompaktowa proteza uszkodzonej siatkówki.
– Do rzeczywistego zastąpienia uszkodzonej siatkówki jest
jeszcze daleko – stwierdziła dr Bareket.
– Lecz udało nam się zademonstrować, że ten nowy materiał skutecznie stymuluje
neurony w sposób bezprzewodowy. W porównaniu z innymi urządzeniami opartymi na
technologiach krzemowych wymagającymi okablowania do zewnętrznego źródła
energii lub źródeł światła, jest to przełomowy kierunek badawczy.
Źródło: http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=31655
Tagi: siatkówka, nanorurka, pamiec, organizm
wstecz Podziel się ze znajomymi