Nanoskalowa powierzchnia, do której nie przylegają bakterie
Naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute i Cornell University opracowali nową nanoskalową powierzchnię, do której dzięki elektrochemicznemu procesowi anodyzacji nie przylegają bakterie.
Głównym tematem artykułu opublikowanego w „Biofouling” jest tworzenie nanoskalowych porów zmieniających energię powierzchniową i ładunek elektryczny powierzchni metalu. To z kolei powoduje powstanie siły odpychającej, która uniemożliwia przyleganie bakterii do powierzchni i powstanie warstwy biologicznej. Pory są niezwykle małe, mogą mieć nawet 15 nanometrów.
Zastosowanie procesu anodyzacji na aluminium powoduje powstanie nanoporowatej powierzchni tlenku glinu. Taka powierzchnia zapobiega przyleganiu dwóch często występujących gatunków bakterii, listeria monocytogenes i escherichia coli O157:H7.
Nanoporowaty tlenek glinu może znaleźć zastosowanie w obszarze biomedycyny i przetwórstwa żywności jako niezbyt kosztowna technologia produkcji naczyń czy narzędzi, do których nie przylegają bakterie. – W przemyśle spożywczym marże zysku są niskie. Dopóki ceny nie będą przystępne, technologia ta nie ma szans na praktyczne wykorzystanie – mówi Moraru.
Naukowcy zbadali także efekt sił odpychających bakterie na zmiany w nanoporach. Moraru twierdzi, że za pomocą anodyzowanych metali można będzie uniemożliwić przyleganie bakterii i powstawanie warstwy biologicznej na trudnodostępnych częściach urządzeń lub w biomedycznych pomieszczeniach czystych.
Inne sposoby osiągnięcia tego samego celu to bakteriocydy i środki chemiczne. Niestety mają one ograniczone zastosowanie w przemyśle spożywczym, gdzie powierzchnie muszą być przygotowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa żywności.
Anodyzowane metale można zastosować także w przemyśle stoczniowym do budowy kadłubów statków, do których nie będą przyczepiać się glony. Zespół badawczy bada aktualnie wpływ siły odpychającej na inne gatunki bakterii oraz pracuje nad opracowaniem innych typów anodyzowanych metali.
Źródło: http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=31865
Tagi: nanoskala, powierzchnia, bakterie, anodyzacja
wstecz Podziel się ze znajomymi