Nanoimitator błony komórkowej w walce z malarią
Badacze z Uniwersytetu w Bazylei wynaleźli nanoimitatory błony komórkowej gospodarza, które zapobiegają infekcją czerwonych krwinek, przez wiązanie niebezpiecznych dla życie pasożytów malarii.
Takie pasożyty atakują czerwone krwinki człowieka, a następnie rozmnażają się w nich. Na koniec powodują ich destrukcję i infekują następne komórki. Nanoimitatory błony komórkowej gospodarza mają za zadanie zatrzymywać pasożyty malarii aby nie mogły atakować kolejnych krwinek czerwonych.
Nanoimitatory zostały utworzone z pęcherzyków polimerowych, które posiadają na sowiej powierzchni specyficzne komórki gospodarza. Pasożyty malarii niszczą komórki gospodarza mniej więcej po upływie 48 h, a następnie zarażają następne krwinki. Dzięki nanoimitatorą pasożyty malarii są wiązane do błon komórkowych gospodarza i nie mogą zarażać kolejnych krwinek człowieka. Pasożyty są dostępne dla układu odpornościowego organizmu ale jednocześnie nie są w stanie atakować jego komórek.
Badacze odkryli, iż nanoimitatory mogą być używane do zwalczania innych chorób zakaźnych, ze względu na to, iż dużo patogenów wykorzystuję te same receptory komórek gospodarza aby zarażać i niszczyć komórki.
Źródło: www.azonano.com
Tagi: komorka, nanoimitator, blona komorkowa, malaria, pasozyt
wstecz Podziel się ze znajomymi