Ubrania grzejące ludzi bez strat energii
Naukowcy (min. badacz Yi Cui) wykazali, że duża cześć światowego zużycia energii wykorzystywana jest na ogrzewanie pomieszczeń. Zjawisko to połączone jest z dużymi kosztami środowiska – i jest odpowiedzialne nawet za jedną trzecią całkowitej emisji gazów cieplarnianych w skali światowej.
Politycy i badacze podjęli próbę ograniczenia ujemnego wpływu ogrzewania w pomieszczeniach na środowisko i utrzymania ciepła wewnątrz pomieszczeń poprzez poprawę izolacji i materiałów budowlanych. Zespół Cui podjął się wyzwania, by skupić się na ludziach, a nie przestrzeni.
Badacze opracowali lekkie, oddychające siatki materiałowe, które są tak dopasowane, aby pokryć normalne ubrania. W porównaniu do zwykłego materiału odzieżowego, ta specjalna siatka nanodrutu zatrzymuje ciepło z naszego ciała znacznie skuteczniej. Ponieważ powłoki są wykonane z materiałów przewodzących, mogą one być również aktywnie ogrzewane źródłem energii elektrycznej, w celu dalszego ocieplania. Badacze oszacowali, że ich tkaniny termalne mógłby zaoszczędzić około 1000 kilowatogodzin na osobę rocznie – to ilość energii jaką zużywa średnio w USA jedna osoba w domu w ciągu jednego miesiąca.
W czasie gdy czujemy zimno ze względu na zewnętrzny spadek temperatury, często ogrzewamy pomieszczenia – nawet wtedy, gdy nikt nie jest w nich obecny. Dlatego badacze opracowali nową rodzaj nanodrutu z zastosowaniem na ubrania, które mogą zarówno generować ciepło oraz zatrzymać ciepło z naszego ciała lepiej niż zwykłe ubrania. Jest to najnowsza technologia, które może pomóc nam zmniejszyć naszą zależność od konwencjonalnych źródeł energii, opisana w czasopiśmie ACS Nano Letters.
Źródło: www.sciencedaily.com
Tagi: ubranie, nanodruty, energia, cieplo
wstecz Podziel się ze znajomymi