Ludzka pamięć na chipie
Jeśli pamiętacie film Johnny Mnemonic opierający się na opowiadaniu Williama Gibsona, to wkrótce zaprezentowana tam wizja może stać się rzeczywistością. Amerykańscy neurolodzy utrzymują, że istnieje możliwość wszczepiania ludziom pamięci na chipach - eksperymenty mają zacząć się w ciągu dwóch lat.
Mózg jest bardzo złożonym organem, a pamięć jest chyba najbardziej problematyczną z jego funkcji - jest ona bowiem rozproszona po najróżniejszych obszarach. Tymczasem z pomocą matematyków, psychiatrów, informatyków i farmaceutów w końcu udało się zgłębić jak długookresowe wspomnienia powstają, a co więcej - neurolodzy twierdzą, że powinni być w stanie zsyntetyzować ten proces pozwalając tym samym na przywrócenie pamięci ludziom, którzy doznali urazów mózgu na przykład w wypadku lub podczas udaru.
Nowa metoda ma bazować na tym, że w nieuszkodzonym obszarze mózgu z pomocą elektrod i komputera nagrywany jest przebieg powstawania wspomnienia, a w oparciu o dane są oni w stanie przewidzieć jak powinien się zachowywać fragment mózgu, który uległ uszkodzeniu. Następnie wystarczy jedynie elektrostymulacja niesprawnego obszaru - tak tworzy się wspomnienie.
Jeśli rzucimy okiem na dane wejściowe i efekt wystarczająco wiele razy to - zdaniem uczonych - da się wykonać elektroniczny odpowiednik hipokampa, fragmentu mózgu, w którym pamięć krótkoterminowa zmienia się w długoterminową. A kiedy da się przywracać wspomnienia prawdziwe to czemu nie kreować wspomnień sztucznych, czy to w celach rozrywkowych (vide Pamięć absolutna) czy edukacyjnych (po co siedzieć w szkole, skoro można się podłączyć do komputera i ściągnąć konieczną wiedzę?).
I choć zdaje się to brzmieć abstrakcyjnie to kilkanaście lat temu tak samo nieprawdopodobne wydawały się chipy stymulujące mózgi chorych na epilepsję czy chorobę Parkinsona - dziś są one stosowane dość popularnie i już nikogo zabieg ich wszczepienia nie dziwi.
Jeśli dołączymy do tego postęp w wytwarzaniu sztucznych mięśni, czy mechanicznych, sterowanych myślami protez to widać wyraźnie, że stoimy u brzegu bionicznej rewolucji przepowiedziane kilkadziesiąt lat temu przez pisarzy z nurtu cyberpunk.
Źródło: CNN
Tagi: neurolog, pamiec, mozg, chip
wstecz Podziel się ze znajomymi