Proteomika biopaliw
W badaniach prowadzonych przez genetyka Benjamina Shwessingera, naukowcy wykorzystali zaawansowane techniki proteomiczne do zidentyfikowania 1750 unikalnych białek w prosie rózgowym (Panicum virgatum), roślinie występującej naturalnie na prerii w Ameryce Północnej. Jest to jednej z najbardziej obiecujących „kandydatów” do upraw paliwowych.
„To były pilotażowe badania mające na celu sprawdzenie, czy proteomiczne narzędzia mogą znaleźć zastosowanie w przypadku prosa rózgowego”, mówi Schwessinger. „Fakt, że byliśmy w stanie zidentyfikować tak dużą liczbę protein w naszych próbkach pokazuje, że proteomika będzie użyteczna także wtedy, gdy zaczniemy poszukiwać białek, które umożliwią modyfikację prosa do produkcji biopaliw”.
Rezultaty badań są dostępne w magazynie Proteomics. Artykuł nosi tytuł "Proteome profile of the endomembrane of developing coleoptiles from switchgrass (Panicum virgatum)". Schwessinger , który współpracuje także z Univeristy of California Davis, jest autorem korespondencyjnym pracy, natomiast jej głównym autorem jest Jeemeng Lao, badacz JBEI. Pozostali autorzy to Manoj Sharma, Rita Sharma, Susana Fernández-Niño, Jeremy Schmutz, Pamela Ronald oraz Joshua Heazlewood.
Spalanie paliw kopalnych jest odpowiedzialne za uwalnianie do atmosfery co roku niemal 9 miliardów ton metrycznych węgla. Paliwa wytworzone z cukrów zawartych w roślinach
i innych formach biomasy stanowiłyby czystą, odnawialną i ekologiczną alternatywę, gdyby tylko produkcja okazała się opłacalna. Będzie to jednak wymagało wielu starań, między innymi stworzenia roślin, w których łatwo będzie dokonać ekstrakcji cukru i jego fermentacji na paliwo przy użyciu mikrobów.
„Dekonstrukcja ścian komórkowych roślin czy biomasy w celu ekstrakcji cukru jest kosztowna, jednak modyfikacje genetyczne struktury ścian komórkowych mogą zdecydowanie zmniejszyć znaczenie czynników ekonomicznych”, mówi Schwessinger.
Jak do tej pory, Schwessinger i jego koledzy przeprowadzili pierwszą proteomiczną analizę prosa, tworząc profil proteomiczny wykonanej z jego 10-dniowych pędów endomembrany.
„Całkowita liczna unikalnych protein, które zidentyfikowaliśmy podkreśla możliwy wkład proteomiki w to zagadnienie, zwłaszcza gdy coraz więcej genomów roślinnych staje się publicznie dostępnych”, dodaje Schwessinger. „Można myśleć o niej jako o narzędziu do szukania igieł w stogu siana. Dzięki proteomice możemy odnaleźć cztery najbardziej znaczące proteiny z istniejących sześćdziesięciu”.
Źródło: http://www.nanowerk.com/news2/biotech/newsid=39332.php
Tagi: proteomika, proso, paliwo, olej napedowy
wstecz Podziel się ze znajomymi