Poprawa wydajności termoelektrycznej nanodrutów
Naukowcom udało się polepszyć wydajność termoelektryczną, dzięki kontroli orientacji kształtu, wielkości kształtu i jednorodności stopu.
Wydajność termoelektryczna materiałów ma zastosowanie między innymi w motoryzacji poprzez generowanie energii z ciepła układu wydechowego. Zmniejszenie siły potrzebnej do uruchomienia systemu operacyjnego pojazdu może zmniejszyć ciężar.
Naukowcy wykorzystał opłacalne metody galwanoplastyki w temperaturze pokojowej, które są powszechne znane w galwanizerni handlowej. Metoda galwanoplastyki pozwala na dopozyt materiału ze stałą prędkością, co z kolei pozwala na wzrost nanodrutów ze stałą szybkością.
Technika ta pozwala na kontrolę ważnych aspektów tworzenia nanodrutu. Badacze zauważyli, że równie istotna jest chemia materiału np.: sole antymonu odgrywają ważną rolę w jakości kryształu i jego orientacji. Stopy bizmutowo-antymonowe mają jedne z najwyższych wydajności termoelektrycznych, ponieważ działają zarówno jako dyrygent energii elektrycznej i izolator przed ciepłem, wśród wielu materiałów do zastosowań w temperaturze zbliżonej do pokojowej.
Źródło: www.phys.org
Tagi: stop, ksztalt, nanodrut, wydajnosc, termoelektrycznosc
wstecz Podziel się ze znajomymi