Szybsza i bardziej elastyczna technika tworzenia sztucznego DNA
Naukowcy z Imperial College London rozwinęli nową technikę tworzenia sztucznego DNA. Jest ona szybsza, dokładniejsza i bardziej elastyczna od istniejących metod.
Nowy system, zwany BASIC, stanowi duży postęp na polu biologii syntetycznej, która zajmuje się projektowaniem i budowaniem organizmów zdolnych do tworzenia leków, energii, jedzenia, materiałów i związków chemicznych.
Aby stworzyć nowe organizmy, naukowcy budują sztuczne geny z pojedynczych molekuł, a następnie łączą je tworząc większe konstrukcje genowe, które umieszczone w komórce tworzą pożądany produkt. Podejmowano wiele prób standaryzacji tego procesu, jednak aż do tej pory nie przyniosły one całkowicie pozytywnych rezultatów.
Metoda BASIC, stworzona przez badaczy z Imperial’s Centre for Synthetic Biology & Innovation, łączy najlepsze cechy najbardziej popularnych metod przy jednoczesnym unikaniu ich ograniczeń, tym samym tworząc system, który jest szybki, elastyczny i precyzyjny. Nowa technika powinna umożliwić spore postępy w badaniach i zaoferować przemysłowi sposób na automatyzację projektowania i tworzenia syntetycznego DNA.
Dr Geoff Baldwin z Imperial’s Department of Life Sciences wyjaśnia: „BASIC wykorzystuje standaryzowane elementy, które jak klocki Lego, posiadają ten sam mechanizm łączenia się, aby pasowały do siebie w dowolnej kolejności”.
„W przeciwieństwie do niektórych systemów, które mogą łączyć tylko dwie części na raz, powodując, że gen musi być tworzony w kilku czasochłonnych krokach, BASIC pozwala na łączenie wielu części na raz. Dokładność BASIC wynosi 99%, przy 70% precyzji wspomnianych innych systemów.”
Metoda BASIC jest szybka, ponieważ wykorzystuje duża bazę standaryzowanych elementów, które może produkować hurtowo i przechowywać, zamiast tworzenia nowych części za każdym razem.
Standaryzacja i precyzja procesu oznaczają, że może on być użyty na skalę przemysłową. Ma być on wykorzystany w wysokoprzerobowym zautomatyzowanym procesie w SynbCITE, w centrum wiedzy i innowacji (IKC) przy Imperial, które promuje zastosowania biologii syntetycznej w przemyśle. Dwaj partnerzy przemysłowi- Dr Reddys i Isegenica także wykorzystują już BASIC w swoich laboratoriach badawczych.
Profesor Paul Freemont, dyrektor Centre for Synthetic Biology & Innovation, mówi: „Ten system jest ekscytującym odkryciem dla biologii syntetycznej. Jeśli chcemy dokonywać znaczących postępów w tej dziedzinie, kluczowa jest umiejętność tworzenia DNA szybko i w różnych wariacjach. BASIC daje nam taką właśnie możliwość.”
Profesor Stephen Chambers, prezes SynbiCITE, dodaje: „Sposób, w jaki zaprojektowano BASIC stosuje się doskonale do automatyzacji i procesów wysokoprzerobowych, które są przyszłością biologii syntetycznej. Jeśli innowacje w tej dziedzinie nauki mają być przeniesione na rynek, potrzebujemy możliwości działania na dużą skalę- tworzenia większej liczby konstrukcji tak, aby zwiększyć szanse na znalezienie czegoś wyjątkowego i cennego. BASIC jest technologią, która nam to umożliwi i będzie jednym w pierwszych protokołów używanych w naszej nowej, w pełni zautomatyzowanej platformie biologii syntetycznej, która ma rozpocząć produkcję jeszcze w tym roku.”
Źródło: http://www.nanowerk.com/news2/biotech/newsid=39354.php
Tagi: technika, DNA, sztuczne DNA, przemysl, synteza
wstecz Podziel się ze znajomymi