Wykrywanie zagrożenia wybuchem za pomocą nowoczesnego obrazowania
Projekt CHEQUERS o wartości 3,35 mln EUR, którego realizacja rozpoczęła się w marcu 2015 r., zgromadził ekspertów ds. laserów i przedstawicieli organów porządku publicznego. Potencjalne, nowe zastosowania przemysłowe zaawansowanej technologii detekcji są przeogromne, zważywszy na stale zacieśniane w Europie środki bezpieczeństwa. Zdolność do szybkiego i precyzyjnego wykrywania na odległość bojowych środków wybuchowych i chemicznych wzbudzi niewątpliwie olbrzymie zainteresowanie sektora bezpieczeństwa.
Co więcej zapobieganie potencjalnie tragicznym w skutkach wyciekom w przemyśle naftowo-gazowym mogłoby przyczynić się nie tylko do uratowania wielu istnień ludzkich w przyszłości, ale także umożliwić przemysłowi energetycznemu unikanie horrendalnych kar i kosztów usuwania następstw katastrof. W styczniu 2015 r. amerykański sędzia federalny oszacował, że wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej, który miał miejsce w 2010 r. po eksplozji platformy wiertniczej, może ostatecznie kosztować giganta naftowego BP ponad 13 mld USD (11,7 mld EUR). Zapobieganie bardzo często bywa najlepszym rozwiązaniem.
Partnerzy projektu CHEQUERS opracowują narzędzia do wykrywania z tzw. dystansu, dzięki czemu personel bezpieczeństwa zyska możliwość wykrywania, na przykład materiałów wybuchowych w pojeździe lub pakunku z odległości nawet kilkuset metrów. Zamierzają dopiąć na ostatni guzik produkty końcowe, między innymi instrumenty podręczne oraz montowane na trójnogu, bazujące na aktywnym obrazowaniu i wykrywaniu hiperspektralnym.
Obrazowanie hiperspektralne polega na gromadzeniu i przetwarzaniu informacji ze spektrum elektromagnetycznego w celu wyszukiwania obiektów i identyfikacji materiałów niewidocznych gołym okiem (niektóre obiekty pozostawiają unikatowe „odciski palców” w widmie elektromagnetycznym). Tego typu instrumenty umożliwią szybkie wykrywanie materiałów wybuchowych, toksycznych lub w inny sposób niebezpiecznych w kontekście ataków terrorystycznych bądź wypadków przemysłowych.
W toku prac nad projektem narzędzia będą udoskonalane i poddawane ewaluacji przez partnerów ds. bezpieczeństwa cywilnego, którzy wykorzystają je w wielu prawdopodobnych scenariuszach zastosowań końcowych. Dzięki temu możliwa będzie precyzyjniejsza ewaluacja skuteczności i użyteczności technologii oraz zadbanie o to, by produkty końcowe były jak najbardziej opłacalne i przyjazne dla użytkownika.
Współpraca w ramach CHEQUERS unaocznia jeden z kluczowych atutów projektów badawczych dofinansowywanych ze środków UE, w ramach których przedstawiciele zróżnicowanego wachlarza dyscyplin i sektorów pracują wspólnie nad wzajemnie korzystnymi projektami. W czasie realizacji tego konkretnego projektu, potencjalni użytkownicy końcowi z całej Europy będą ściśle współpracować z partnerami naukowymi, aby wspomagać opracowywanie praktycznych urządzeń.
Projekt CHEQUERS jest finansowany ze środków zaproszenia „Technologie informacyjno-komunikacyjne”, ogłoszonego w ramach programu „Horyzont 2020”. Celem tego zaproszenia jest utrzymanie konkurencyjności przemysłowej i przywództwa Europy w niektórych sektorach rynku oraz wykorzystywanie nowych i pojawiających się możliwości rynkowych. Zakończenie projektu zaplanowano na wrzesień 2018 r.
Tagi: wybuch, bezpieczenstwo, obrazowanie, projekt, laser
wstecz Podziel się ze znajomymi