Domowe interfejsy mózg-komputer dla osób niepełnosprawnych
„Odbywały się demonstracje zastosowania w warunkach domowych, ale wyłącznie pod nadzorem ekspertów” – zauważa Felip Miralles, dyrektor jednostki B+R e-zdrowie w Eurecat, katalońskim centrum technologii, które powstało w maju 2015 r. w wyniku fuzji Ascamm, Cetemmsa, Barcelona Digital, Barcelona Media i CTM. „Znaczący postęp w badaniach nad BCI i wdrożenie ich wyników w postaci wykonalnej technologii wspomagającej (AT) ma zatem doprowadzić do wprowadzenia BCI do domów, aby zapewnić nowe możliwości komunikacji i kontroli, które zwiększają samodzielność i ograniczają wykluczenie społeczne.’
Felip Miralles zna tę sytuację na wylot. Przez ostatnie trzy lata kierował projektem BACKHOME, którego celem jest umożliwienie migracji technologii BCI z laboratorium do domu, a zatem wprowadzenie jej na ogólnodostępny rynek. Dorobek zakończonego już projektu obejmuje pięć innowacji: architektura spełniająca wymagania wielofunkcyjnego BCI ze zdalną pomocą techniczną w domu; nowatorski sprzęt BCI wyznaczający nowy standard lekkości, niezależności, komfortu i niezawodności; łatwe w użyciu i dostosowane do potrzeb usługi, sterowane jednym kliknięciem o adaptacyjnym zastosowaniu; telemonitoring i system pomocy w domu oraz aplikacja internetowa dla terapeutów, która oferuje rozmaite usługi zdalne.
Ukierunkowanie na użytkowników i rynek
Każda z technologii została gruntownie przetestowana w ramach podejścia projektowego zorientowanego na użytkownika (UCD), które umożliwiło terapeutom i opiekunom, ale także użytkownikom i ich rodzinom wyrażenie opinii. „Przyjęliśmy to podejście na każdym etapie definiowania i wdrażania systemu, aby uzyskać rozwiązanie odzwierciedlające wymagania, potrzeby i preferencje użytkowników” – wyjaśnia Eloisa Vargiu, koordynatorka techniczna projektu. Ostateczny kształt systemu oceniło 20 uczestników na podstawie protokołu eksperymentalnego na Uniwersytecie w Würzburgu (z elektrodami żelowymi i suchymi), a pięciu innych uczestników przeszło ten sam test trzykrotnie w siedzibie Cedar Foundation.
Zdaniem użytkowników system jest stabilny i spełnia wszelkie wymagania. „Opinia opiekunów oceniających użyteczność sprzętu i oprogramowania była pozytywna. Byli przekonani, że są w stanie włączyć zestaw do codziennego życia” – wyjaśnia Miralles. Poszerzone testy przeprowadzone zostały z udziałem pięciu uczestników z nabytym uszkodzeniem mózgu z wykorzystaniem systemu na bazie żelu. Dwóch użytkowników testowało samodzielnie system przez sześć tygodni w domu. Ta ostatnia możliwość pozwoliła opiekunom skonfigurować sprzęt i oprogramowanie, podczas gdy użytkownicy końcowi, którzy mogli korzystać z systemu samodzielnie, zostali poproszeni o wykonanie trzech ustalonych wcześniej zadań na tydzień.
Zdaniem Vargiu podejście zorientowane na użytkownika przesądziło o sukcesie projektu. „Ocena przeprowadzana w domu dostarczyła projektantom technicznym cennych wniosków, uwydatniając najważniejsze aspekty, takie jak potrzeba umożliwienia korzystania z systemu bez pomocy opiekuna, znaczenie infrastruktury w środowisku życia oraz waga dopracowania algorytmów mających zapobiegać niepożądanym wyborom. W czasie długofalowego korzystania z systemu w warunkach domowych, dwóch uczestników badań ze zdiagnozowanym ALS oceniło aplikację Brain Painting, która umożliwiła im wyrażanie siebie poprzez sztukę w formie obrazów malowanych na wirtualnych płótnach. Obydwaj uczestnicy byli bardzo zadowoleni z aplikacji, stwierdzając że dzięki BCI poprawiła się jakość ich życia.’
Tak długofalowa interakcja z użytkownikami końcowymi pomogła też otworzyć drogę do prostszego i łatwiejszego przejścia z laboratorium na rynek. Mimo iż prace nad projektem zakończyły się w czerwcu, kilka głównych produktów wypracowanych w toku BACKHOME już jest dostępnych na rynku.
„Nowatorski, bezprzewodowy system akwizycji biosygnałów – g.Nautilus oraz kompletny i kompaktowy system BCI – intendiX do użytku codziennego przez pacjentów są już dostępne dla użytkowników końcowych. Kolejnym produktem ubocznym jest platforma eKauri już skierowana do produkcji. Jej oparty na czujnikach system telemonitoringu i system pomocy w domu zapewnia zaawansowane usługi telepomocy, zarządzanie opieką nad przewlekle chorymi i uczestnictwo społeczne ukierunkowane na osoby starsze, przewlekle chore i niepełnosprawne, które niekoniecznie korzystają z BCI jako interfejsu użytkownika końcowego” – informuje Miralles. Komercyjny produkt telezdrowotny o nazwie HomePod, wprowadzony na rynek przez brytyjskie przedsiębiorstwo Medvivo, również został przekształcony w nowy produkt do zdalnego monitorowania i wspomagana chorych po udarze mózgu. W skład tego nowego systemu o nazwie StrokePod wchodzi też oparty na czujnikach system telemonitoringu BACKHOME.
Ogólnie rzecz biorąc spodziewany jest silny wpływ BACKHOME na konkurencyjność Europy w tej dziedzinie. Opracowana technologia wprowadzi także prawdziwą zmianę w codziennym życiu pacjentów, opiekunów i personelu medycznego.
Więcej informacji:
BACKHOME
http://www.backhome-fp7.eu/
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: projekt, komputer, mozg, interfejs
wstecz Podziel się ze znajomymi