Laserowy wykrywacz alkoholu w samochodzie
"To będzie urządzenie do zdalnego wykrywania oparów alkoholu w poruszających się pojazdach. Nie można go jednak mylić z alkomatem, którego dzisiaj używają policjanci. Rola naszego urządzenia jest inna. Daje ono jedynie podejrzenie występowania alkoholu w samochodzie, który można skierować do szczegółowego sprawdzenia. Na podstawie wyniku tego badania nie można od razu karać kierowców" - mówi PAP jeden z twórców urządzenia dr Jan Kubicki z Wojskowej Akademii Technicznej.
Dzięki takiemu rozwiązaniu zamiast sprawdzać olbrzymią liczbę samochodów na chybił trafił, policja będzie mogła wyłapać samochody podejrzane. Pozostałe - w których alkoholu nie wykryto - będą mogły przejeżdżać swobodnie. "Skuteczność takiej metody będzie dużo większa niż obecnych" - zaznacza dr Kubicki.
Urządzenie, ustawione z jednej strony drogi, będzie emitować dwie wiązki laserowe połączone w jednym torze. Prześwietlą one przez boczne szyby przejeżdżający samochód i po odbiciu od reflektora ustawionego po drugiej stronie drogi, wrócą z powrotem do urządzenia, padając na detektor. Jedna wiązka jest absorbowana przez alkohol, a druga nie. Sygnały z obydwu wiązek są porównywane przez zainstalowany program, który może zakwalifikować samochód do kontroli. Dodatkowo czułość urządzenia będzie można ustawić na określoną wartość. Jeśli zostanie ona przekroczona, to wtedy na terminalu pojawi się odpowiedni sygnał. "Wystarczą ułamki sekund, aby samochód, w którym unoszą się opary alkoholu zaklasyfikować do podejrzanych" - opisuje rozmówca PAP.
Umieszczona przy urządzeniu kamera zarejestruje nadjeżdżające auto. Kilkaset metrów dalej będzie stał policjant, który mając już wynik badania i dane samochodu, będzie mógł zatrzymać go do szczegółowej kontroli. "Dopiero wtedy - po kontroli - można wyciągnąć wnioski i ewentualne konsekwencje wobec kierowcy" - mówi dr Kubicki.
Wystarczy nawet bardzo małe stężenie - na poziomie 0,1 mg/l - aby nietypowy alkomat zasygnalizował obecność alkoholu w samochodzie. Wynik podawany jest natychmiast.
Więcej na stronie: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: pojazd, laser, alkohol
wstecz Podziel się ze znajomymi