"Maszyna DNA" w nanoskali wykryje przeciwciała HIV
Nowe badania mogą zrewolucjonizować powolny, kłopotliwy i kosztowny proces wykrywania przeciwciał, który może pomóc w diagnostyce chorób zakaźnych i autoimmunologicznych, do których należy reumatoidalne zapalenie stawów i HIV.
Międzynarodowy zespół badaczy zaprojektował i przeprowadził syntezę „maszyny DNA" w nanoskali, w której wprowadzono zmiany umożliwiające rozpoznanie określonego przeciwciała docelowego. To nowe podejście, które zostało opisane w tym miesiącu w Angewandte Chemie stanowi obietnicę opracowania szybkiego, taniego wykrywania przeciwciał w gabinecie lekarza, co eliminuje opóźnienia związane z rozpoczęciem terapii i ogranicza wzrost kosztów opieki zdrowotnej związanych z obecnymi technikami.
Połączenie przeciwciała z „maszyną DNA” prowadzi do zmiany struktury (lub przełączenie), które powoduje wygenerowanie sygnału świetlnego. Nie ma potrzeby chemicznej aktywacji czujnika i działa on szybko - w ciągu pięciu minut - umożliwiając łatwe wykrywanie docelowych przeciwciał, nawet w tak złożonych próbkach klinicznych jak surowica krwi.
„Jedną z zalet naszego podejścia jest jego duża wszechstronność", powiedział profesor Francesco Ricci z Uniwersytetu Rzymskiego (Tor Vergata), jeden z głównych współautorów studium. „Ta "maszyna DNA" może być w istocie zmodyfikowana w taki sposób, że można wykryć olbrzymie spektrum przeciwciał, umożliwiając dopasowanie naszej platformy do wielu innych chorób“.
„Nasza modularna platforma zapewnia istotne korzyści w porównaniu z istniejącymi metodami służącymi do wykrywania przeciwciał,“ dodał profesor Vallée-Bélisle z Uniwersytetu w Montrealu, drugi z głównych współautorów opracowania. „Jest ona szybka, nie wymaga chemicznych reagentów i może okazać się użyteczna w szeregu różnych zastosowań, na przykład w diagnostyce w gabinecie lekarskim oraz w obrazowaniu biologicznym“.
„Inna ważna cecha tej platformy to niski koszt,“ stwierdził profesor Kevin Plaxco z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. „Materiały potrzebne do jednego badania kosztują około 15 centów, dzięki czemu nasza metoda jest bardzo konkurencyjna w porównaniu z innymi metodami ilościowymi.“
„Jesteśmy bardzo podekscytowani wynikami wstępnymi, ale oczekujemy, że jeszcze bardziej udoskonalimy naszą platformę wykrywającą“ powiedziała Simona Ranallo, doktorantka w grupie profesora Ricci na Uniwersytecie Rzymskim i pierwszy autor cytowanej pracy. „Przykładowo moglibyśmy dostosować platformę wykrywającą zespół odczytu w taki sposób, by sygnał z nanoprzełącznika mógł by odczytany przy pomocy telefonu komórkowego“. Dzięki temu nasza metoda będzie dostępna dla wszystkich! Pracujemy nad tym pomysłem i chcielibyśmy włączyć w niego firmy produkujące wyposażenie do diagnostyki.“
Źródło: http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=33899
Tagi: nanoskala, dna, przeciwciala, hiv, test, badania
wstecz Podziel się ze znajomymi