Jedwabny bioatrament może być przydatny w inżynierii tkankowej
Postępy w drukowaniu 3-D doprowadziły do nowych sposobów tworzenia kości i innych stosunkowo prostych części ciała, które mogą być implantowane u pacjentów. Lecz znalezienie idealnego bioatramentu zatrzymało postępy w zakresie drukowania bardziej złożonych tkanek pełniących zróżnicowane funkcje, tkanek, które można, na przykład, naładować lekarstwami.
Obecnie naukowcy, publikując w magazynie ACS Biomaterials Science & Engineering, pracowali oparty na jedwabiu atrament, który może otworzyć nowe możliwości i umożliwić osiąganie nowych celów.
Większość atramentów opracowanych obecnie do drukarek 3D jest wykonanych z tworzyw termoplastycznych, silikonów, kolagenu oraz żelatyny lub alginianu. Lecz wykorzystanie takich atramentów podlega ograniczeniom. Na przykład temperatury, zmiany wartości pH i metody krzyżowego sieciowania włókien, jakie mogą być potrzebne do utwardzenia niektórych z tych materiałów, mogą niszczyć komórki lub inne komponenty biologiczne, które naukowcy chcieliby dodać do takich atramentów. Dodatki, takie jak cytokiny lub antybiotyki, są przydatne odpowiednio do kierowania funkcjami komórek macierzystych i kontrolowania infekcji. Próbując znaleźć rozwiązanie takich ograniczeń bioatramentów, David L. Kaplan wraz ze współpracownikami, zajęli się proteinami jedwabiu i pracowali sposób unikania tych trudnych warunków przetwarzania.
Naukowcy połączyli proteiny jedwabiu, które są biokompatybilne z glicerolem, nietoksycznym alkoholem obecnym powszechnie wielu produktach spożywczych i farmaceutycznych. Otrzymany atrament był jasny, elastyczny, stabilny w wodzie i nie wymagał żadnego sposobu przetwarzania, takiego jak wysokie temperatury, które mogłyby ograniczyć jego wszechstronną. Według naukowców ten nowy materiał może mieć potencjalne zastosowanie w implantach biomedycznych i inżynierii tkankowej.
Źródło: http://www.nanowerk.com/news2/gadget/newsid=41404.php
Tagi: bioatrament, druk, 3d, inzynieria tkankowa
wstecz Podziel się ze znajomymi