Bydgoskie innowacje podbijają świat
Takie innowacje wdraża firma SoftBlue we współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy (UTP), tamtejszym Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Niektóre technologie otrzymają z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju fundusze, które pozwolą wprowadzić polskie produkty na rynki zagraniczne - niemiecki, francuski oraz skandynawski.
Wielowskaźnikowe czujniki transportu Sensoft powstały w 2013 roku we współpracy z UTP. Jak przypominają twórcy technologii, wiele dóbr przemierza duże odległości, aby dotrzeć do nabywców. Część towarów wymaga specjalnych warunków transportu: bez wstrząsów, w określonej temperaturze, przy odpowiednim oświetleniu, wilgotności i ciśnieniu.
„Sensoft umożliwia pomiar warunków transportu konkretnego opakowania towaru przez cały czas podróży, ograniczeniem jest tylko wytrzymałość źródła zasilania, w zakresie parametrów wybranych przez klienta. Klient ma też możliwość odczytu tych parametrów na każdym etapie transportu, dzięki zastosowanej w urządzeniu komunikacji bezprzewodowej” - tłumaczy PAP Michał Kierul, prezes zarządu SoftBlue.
Czujniki takie kupują producenci żywności, chemii i leków oraz przedsiębiorcy z branży spedycyjnej. Projekt w całości był finansowany ze środków własnych firmy. Do zadań ekspertów firmy należała integracja podzespołów systemu wraz z budową systemu teleinformatycznego obsługującego rozwiązanie. Uczelnia zajęła się miniaturyzacją urządzenia, obudową i baterią.
Jak zaznacza Kierul, stworzenie urządzenia Sensoft wymagało wiedzy z zakresu elektroniki, telekomunikacji, automatyki jak również informatyki oraz umiejętnego połączenia tych dziedzin wiedzy. Głównym wyzwaniem były: miniaturyzacja urządzenia, komunikacja z urządzeniami odczytującymi, łączność oraz czas działania, czyli zasilanie.
SoftBlue otrzymało finansowanie z programu Go Global. Pieniądze z NCBR, 130 tys. zł zostaną przeznaczone m.in. na stworzenie strategii wejścia czujników transportu Sensoft na rynki zagraniczne i jej weryfikację. „Program ten jest szansą na wyjście z naszym produktem poza rynek krajowy w dużo większym zakresie niż byłoby to możliwe bez tego finansowania. Przewagą rynków zachodnich jest wysoka kultura technologiczna, co znacznie ułatwia wprowadzanie nowości takich jak nasz produkt” - mówi prezes spółki.
System Sensoft ma wejść na rynek niemiecki, francuski, duński, szwedzki, norweski i fiński. Jak wyjaśnia Kierul, regiony te są wysoko rozwinięte i mają wysoką kulturę techniczną. Działa tam wielu producentów żywności i wypożyczalni samochodów, co daje możliwość pozyskania potencjalnych klientów. Nie bez znaczenia jest też fakt bliskości geograficznej, która umożliwi ograniczenie w pierwszym okresie internacjonalizacji ilości koniecznych przedstawicielstw i potencjalnych partnerów biznesowych. Ułatwi też dostawę produktów i obniży koszty ich transportu.
Więcej na stronie: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: czujnik, dron, innowacje, technologia, zywnosc, szczepionka, serce
wstecz Podziel się ze znajomymi