Gdańsk ma nowoczesny basen do testowania modeli statków
Basen ma 40 m długości, 4 m szerokości i 3 m głębokości. Wcześniej studenci i naukowcy z PG korzystali z mniejszego zbiornika do testów, o wiele gorzej wyposażonego.
Jak powiedział PAP dr hab. inż. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, to właśnie nowe oprzyrządowanie basenu jest najistotniejsze dla jego przydatności do testów.
Dziekan Kozak przypomniał, że badania modelowe statków i innych obiektów morskich polegają na tym, że modele ciągnie się po wodzie z precyzyjnie określoną prędkością i - za pomocą zamontowanych na modelach różnego rodzaju czujników - rejestruje się zachowanie danego obiektu na wodzie. Mierzy się m.in. opór, przyspieszenie czy sposób zalewania obiektu przez wodę.
„O jakości naszego basenu decydują nowa suwnica służąca do ciągnięcia obiektów po wodzie, która została zbudowana od podstaw oraz zestaw czujników nowej generacji – poprzednie liczyły sobie kilkanaście lat, a to bardzo dużo w obliczu szybkiego rozwoju elektroniki. Dodatkowo basen jest wyposażony w wytwarzacz fal, więc możemy badać zachowanie danego modelu także w warunkach falowania o różnej sile” – powiedział Kozak.
Naukowiec wyjaśnił, że basen pomoże m.in. przy doborze odpowiedniej dla danej jednostki mocy silników. „Dzięki basenowi możemy też dowiedzieć się, czy w czasie płynięcia danej jednostki fala może wejść na pokład, czy też np. może zalać wnętrze” – powiedział Kozak dodając, że basen pozwala na testowanie nie tylko modeli statków, ale też – w pewnym stopniu, samych śrub silników napędowych.
Dziekan podkreślił, że basen będzie służył zarówno do celów dydaktycznych, jak i naukowych. „Pozwoli on m.in. na praktyczną weryfikację różnego typu hipotez naukowych, które nie zawsze dają się sprawdzić komputerowo” – zaznaczył dodając, że basen posłuży np. do badań wykonywanych w ramach – realizowanego właśnie na wydziale, projektu związanego z kotwiczeniem platform wiertniczych.
Obok basenu zlokalizowano też nowoczesną modelarnię, w której powstawać będą prototypy do badań. „Dotąd modele wykonywał doświadczony stolarz, teraz mamy frezarkę numeryczną, czyli robota, który jest w stanie z bloku materiału – drewna czy np. odpowiedniej pianki, wyskrawać konkretny model” – wyjaśnił Kozak dodając, że nad obiektem basenowym nadbudowano też piętro: znalazły się tam nowocześnie wyposażone laboratoria na potrzeby dydaktyczne.
Basen modelowy został zbudowany w ramach większego projektu pod nazwą „Inżynier przyszłości” prowadzonego na Politechnice Gdańskiej od stycznia 2012 r. Celem przedsięwzięcia, które ma się zakończyć w grudniu br., jest podniesienie atrakcyjności i poziomu studiowania na uczelni poprzez stworzenie nowoczesnej infrastruktury. Projekt wart jest około 70 mln zł, z czego około 57 mln zł pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.
Oprócz budowy basenu modelowego na przedsięwzięcie składały się m.in.
stworzenie laboratorium 3D na potrzeby Wydziału Architektury, adaptacja
poddaszy w Gmachu Głównym PG na pomieszczenia dydaktyczne, nadbudowa
jednej kondygnacji siedziby Wydziału Mechanicznego oraz zakup sprzętu
badawczego i wyposażenia na potrzeby m.in. laboratoriów oraz budowa i wyposażenie nowego Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na
Odległość.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: statek, basen, politechnika gdanska, technologia
wstecz Podziel się ze znajomymi