Zdrowsze pomieszczenia dzięki nanomateriałom
Zespół skupia się głównie na dwóch aspektach środowiska wewnątrz pomieszczeń, tj. na oświetleniu i powietrzu. W przypadku oświetlenia nanomateriał zastosowany w elektrochromatycznych powłokach inteligentnych okien umożliwia regulację natężenia wpuszczanego światła widocznego i energii słonecznej. W oknach zastosowano powłoki termochromatyczne, w połączeniu z powłokami elektrochromatycznymi lub oddzielnie, w celu umożliwienia kontrolowania napływu słonecznego promieniowania podczerwonego w zależności od temperatury. Właściwości powłok elektrochromatycznych i termochromatycznych są regulowane automatycznie w celu zrekompensowania zmian warunków zewnętrznych oraz dostosowania parametrów do wymagań użytkowników.
W przypadku powietrza opracowywane są czujniki gazowe oparte na tlenkach, które służą do monitorowania jakości powietrza, zwłaszcza pod względem obecności formaldehydu. Stosowane są również powłoki fotokatalityczne w celu oczyszczenia powietrza przy pomocy energii słonecznej.
Osiągnięcia techniczne projektu obejmują przede wszystkim opracowanie najskuteczniejszych sposobów nakładania powłok w celu zwiększenia ich wydajności. Usprawnienia w zakresie orientacji nanokryształów wpłynęły korzystnie na właściwości elektrochromatyczne. Dodatkowo w ramach projektu odkryto nową technikę odnawiania zdegradowanych warstw wytworzonych z tlenku wolframu poprzez poddanie ich działaniu prądu elektrycznego o niskim natężeniu. Dotychczas proces degradacji uznawano za nieodwracalny, a odkryta technika ma potencjalnie wiele różnych zastosowań. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Nature Materials.
Koordynator projektu GRINDOOR, Claes-Göran Granqvist, profesor fizyki ciała stałego na Wydziale Nauk Inżynieryjnych, w Katedrze Fizyki Ciała Stałego Uniwersytetu w Uppsali, uważa, że produkty opracowane w ramach projektu przyczynią się do poprawy środowiska wewnątrz pomieszczeń oraz do ograniczenia zużycia energii. Przewiduje on, że ta technologia umożliwi ograniczenie zużycia energii o około 10% w budynkach komercyjnych, przy czym wartość ta zależy w pewnym stopniu od charakterystyki budynku. Ponadto automatyczna kontrola oświetlenia i jakości powietrza przyczyni się do ograniczenia zapotrzebowania na klimatyzację, co ograniczy występowanie tzw. syndromu chorego budynku w miejscach pracy.
"Wyniki projektu pozwolą na zapewnienie lepszego klimatu wewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu ludzie będą lepiej się czuli i pracowali", mówi koordynator projektu.
Nanotechnologia i produkty udoskonalane oraz opracowywane w ramach projektu GRINDOOR posiadają znaczny potencjał komercyjny. Produkty te niebawem zostaną wprowadzone na rynek, a firma założona w celu ich produkcji ma znacznie rozszerzyć swoją działalność w 2016 r. Dzięki nanotechnologii opracowano przede wszystkim bardzo lekki materiał foliowy umożliwiający każdemu producentowi okien wyprodukowanie szkła wielowarstwowego o właściwościach elektrochromatycznych. Na rynku nie ma produktu o porównywalnych właściwościach, a prof. Granqvist uważa, że produkt ten będzie miał istotne znaczenie komercyjne.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: technologia, srodowisko, pomieszczenie, energia
wstecz Podziel się ze znajomymi