Badanie krystalizacji za pomocą nanoskalowych pęcherzyków
Kontrola procesu krystalizacji, przebiegającej w określonym miejscu i czasie, stała się nowym wyzwaniem dla naukowców. Do przeprowadzenia badania dynamiki krystalizacji wykorzystali oni nanoskalowe pęcherzyki, które służą do transportu leków w organizmie.
Woda w temperaturze poniżej 0°C zamarza, natomiast istnieją również takie substancje, które podczas przechodzenia procesu tzw. „gwałtownego zamarzania” lub „przechłodzenia” nie zmieniają swojego stanu skupienia i pozostają w stanie ciekłym, w temperaturach niższych od temperatury ich zamarzania. Właściwości „przechłodzonych” substancji stały się więc podstawą w badaniu dotyczącego kontrolowanej krystalizacji. Efekt tych badań, może zrewolucjonizować system inkapsulacji i podawania lekarstw, które prawdopodobnie będzie można „zamrozić” w organizmie w określonym miejscu i czasie.
W trakcie badań procesu krystalizacji wykorzystano nanopęcherzyki, które transportują leki. Pęcherzyki pokryte były powłoką, którą utworzono z „przechłodzonego” materiału, który „eksploduje” w trakcie krystalizacji ciekłej powłoki. Ta właściwość może zostać wykorzystana podczas dokładnego uwalniania leków w określonym miejscu organizmu. Badania wykazały, że takie powłoki są stabilne nawet przez dziesiątki godzin, nim skrystalizują się w wyznaczonym miejscu i czasie.
Źródło: www.azonano.com
Tagi: dynamika, krystalizacja, nanoskala, pecherzyk
wstecz Podziel się ze znajomymi