USG ulepszone metamateriałem
USG udoskonalony metamateriałem
Badacze z Uniwersytety Stanowego Północnej Karoliny (NCSU) i Duke University opracowali materiał, który umożliwi dwukrotnie zwiększyć rozdzielczość obrazowania za pomocą dźwięku. Metamateriał, który zbudowany jest z papieru i aluminium ułatwia lepszą manipulację falami dźwiękowymi, ich skupianie i kontrolę kąta przechodzenia przez materiał. Jest to udoskonalenie techniki USG, która wykorzystywana jest w medycynie i badaniach materiałów inżynierskich.
„Wiadomo było, że teoretycznie możliwe jest wykonanie takiego metamateriału, ale nikt wcześniej go nie uzyskał - mówi profesor Yun Jing z NCSU. Personel medyczny i inżynierowie czasem potrzebują skupić dźwięk na potrzeby obrazowania lub terapeutyczne. Ten materiał może być wykorzystywany do poprawienia rozdzielczości (ponad dwukrotnej) obrazowania ultradźwiękowego oraz oceniania struktur”, powiedział uczony.
Metamateriał zwiększa kontrolę nad kątem padania fal dźwiękowych, dzięki temu może zostać wykorzystany do produkcji bardzo czułych mikrofonów. „To bardzo ważne, gdyż czasem nie chcemy, by mikrofon wychwytywał dźwięki nadchodzące ze wszystkich kierunków. Chcemy, by mikrofon działał wybiórczo” – dopowiada prof. Jing.
Tagi: usg, metamaterial, medycyna, diagnostyka
wstecz Podziel się ze znajomymi