Czy jest możliwa kwantowa teleportacja?
Fizycy z Chin, Europy i Australii ustalili jak odczytać przesyłaną informację kwantową. Koherentność informacji kwantowej w tej chwili jest jedynym problemem, ponieważ w kwantowej teleportacji informacji bite są akurat rekordy dystansu.
Do stworzenia koherentnego systemu umożliwiającego całkowicie bezpieczne przesyłanie danych na odległość, należy wykorzystać tak zwane sterowanie EPR. EPR to skrót od nazwisk Einstein, Podolski i Rosen, chociaż tak naprawdę EPR zawdzięczamy Erwinowi Schrodingerowi.
Einstein, Podolski oraz Rosen w 1935r. chcieli dowieść tego, że zjawisko splątania kwantowego potwierdza, że mechanika kwantowa jest niezupełna, dlatego opracowany został przez nich myślowy eksperyment, który znany jest jako paradoks EPR.
Eksperyment EPR tłumaczy, że splątanie kwantowe nie jest w stanie działać w sposób natychmiastowy ponieważ złamałby wtedy teorię względności. Teza ta jest jednak błędna. Obecnie wiadomo, że za pomocą tego zjawiska nie można przesyłać informacji szybciej od światła, ponieważ jej odczytanie wymaga porównania stanu splątanych cząstek na obu końcach układu, co dokonuję się za pomocą klasycznego kanału komunikacji, wolniejszej od prędkości światła. Erwin Schrodinger w 1935 r. stworzył pojęcie „sterowania kwantowego”, które jest taką formą splątania, że jedna cząstka jest w stanie natychmiastowo wpłynąć na stan innej, a wystarczy do tego dokonać jej obserwacji (mimo, że nie można odczytać tego stanu szybciej niż światło).
Einsteinowi nie podobała się nielokalność mechaniki kwantowej, który określił ją jako upiorne działanie na odległość, jednak to właśnie ona ma umożliwić stworzenie kwantowego Internetu, który byłby całkowicie bezpieczny. Każda próba odczytania kwantowej informacji po drodze doprowadzi do de koherencji całego systemu, a więc nie będzie można nic z niego odczytać.
Nowe obliczenia wskazują na konieczność uzyskania stanu, który umożliwiłby kwantową komunikację. Jej stworzenie będzie konieczne, gdy uda się wyprodukować komputery kwantowe, wtedy żadna forma szyfrowania nie zabezpieczyłaby odpowiednio informacji przed atakami hakerów.
Źródło: Swinburne University of Technology
Tagi: teleportacja, kwant, koherentnosc, bit
wstecz Podziel się ze znajomymi