Reaktor plazmowy do produkcji biogazu z obornika
Zespół finansowanego przez UE projektu PLAGASMIC (Advanced microwave plasma gasification of pig and cow manure for cost-effective biogas generation) opracował i przetestował w związku z tym mikrofalowy reaktor plazmowy. Celem było przekształcanie obornika w przydatne produkty końcowe przy niewielkim zużyciu energii.
Badacze zbudowali prototyp mikrofalowego reaktora plazmowego wykorzystującego liczne źródła promieniowania mikrofalowego do gazyfikacji obornika. Reaktor pracujący w trybie ciągłym wykorzystuje niskoenergetyczne źródła promieniowania mikrofalowego, wytwarzając syngaz (rodzaj biogazu o wysokiej zawartości wodoru).
Ogrzewanie mikrofalowe oferuje większą elastyczność i kontrolę w stosunku do tradycyjnych metod ogrzewania. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest skrócone opóźnienie termalne, co oznacza możliwość uzyskania szybkiego tempa grzania i chłodzenia, a także polepszenie szybkości, wydajności i selektywności produktu.
W reaktor wbudowano system filtracji elektrokoagulacyjnej, by móc usuwać produkty odpadów z cieczy pozostałej po gazyfikacji. Rezultatem pracy tego reaktora jest 0,95 litra czystej wody z litra obornika, a także oczyszczone sole kwasu fosforowego i azotowego, które można wykorzystać do innych celów.
Jeden reaktor umożliwi oczyszczanie do 300 000 litrów obornika rocznie i może być stosowany w gospodarstwach liczących mniej niż 500 sztuk bydła. Rolnicy małorolni będą mogli zakupić system grupowo i udostępniać go sobie wzajemnie w miarę potrzeb.
Reaktor PLAGASMIC to szybki, wydajny i opłacalny sposób na usuwanie obornika. Jego wdrożenie umożliwi rolnikom w UE dostosowanie się do najnowszych zmian przepisów, nadając jednocześnie nową wartość odpadom zwierzęcym.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: obornik, odpady zwierzece, biogaz, reaktor plazmowy
wstecz Podziel się ze znajomymi