Hybrydowe LEDy z luminescencyjnymi białkami
LED-owe diody coraz bardziej zyskują na popularności, mimo tego że sposób ich wytwarzania u użytkowania jest nieco problematyczny. Do produkcji diod LED-owych wykorzystywane są rzadkie metale takie jak cer bądź itr, a generowane przez nie światło nie jest komfortowe dla oczy, ponieważ brakuje w nim czerwonej składowej, co jest przyczyną niekorzystnego wpływu na psychikę i samopoczucie osób, narażonych na jego długie oddziaływanie. Zamiennikiem LED-owych diod ma zostać hybryda BioLED, w której stosuje się luminescencyjne biała, które opracował zespół niemiecko-hiszpańskich naukowców.
Naukowcy umieścili białka w polimerowej macierzy i dzięki temu uzyskali luminescencyjne „gumy". Opracowaliśmy technologię i hybrydowe urządzenie o nazwie BioLED, które przekształca niebieskie światło emitowane przez "normalną" diodę LED w czyste białe światło - podkreśla Rubén D. Costa z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg.
Do uzyskania białego światła niezbędna jest niebieska lub ultrafioletowa dioda LED, wzbudzająca umieszczony nad nią materiał. Autorzy publikacji pochodzącej z Advanced Materials wyjaśniają, że niebieską diodę LED łączy się z zieloną i czerwoną gumą, albo ultrafioletowy LED z równymi ilościami niebieskiej, zielonej i czerownej gumy. Białe światło powstaje dzięki zbliżonym udziałom niebieskiego, zielonego i czerwonego, przy zachowaniu wydajności LEDów.
Naukowcy podkreślają, że niebieskie i ultrafioletowe diody typu LED są tańsze od białych, w których wykorzystywany jest granat itrowo-glinowy domieszkowany cerem ( Cerium-doped Yttrium Aluminium Garnet, YWAG:Ce), który jest drogim i rzadkim materiał luminoforu, dlatego też warto zastąpić go białkami luminescencyjnymi.
W opini Costy, produkcja BioLED-ów jest stosunkowo prosta, a wykorzystane materiały tanie i biodegradowalne. Przechowywane miesiącami w różnych warunkach (przy różnym oświetleniu, temperaturze u wilgotności), zachowują właściwości luminescencyjne.
Naukowcy ciągle pracują nad optymalizacją nowego elastycznego materiału. Celem jest osiągnięcie większej stabilności termicznej i wydłużenie czasu działania, a możliwe to będzie po odpowiednim dostosowaniu składu chemicznego polimerowej macierzy i zidentyfikowaniu białek jako bardziej oporne na warunki działania urządzenia.
Tagi: led, dioda, bialko, itr, cer, metal, swiatlo
wstecz Podziel się ze znajomymi