Urządzenie do monitorowania stopy cukrzycowej
Naukowcy uczestniczący w projekcie SKINDETECTOR (Application of the innovative data fusion based non-invasive approach for management of the diabetes mellitus), finansowanym ze środków UE, opracowali innowacyjne narzędzie medyczne, które składa się z trzech różnych czujników: kamery termograficznej, cyfrowego dermatoskopu oraz aparatu ultrasonograficznego. Połączenie tych trzech elementów pozwala na uzyskiwanie informacji niezbędnych do precyzyjnej oceny zmian skórnych.
Kamera termograficzna mierzy temperaturę skóry stopy i pokazuje miejsca, w których temperatura jest różna. Dermatoskop służy do wizualizacji markerów skóry i oceny jej zmian. Konsorcjum SKINDETECTOR zaprojektowało i wyprodukowało zestaw filtrów optycznych, poprawiających ogólną jakość obrazu i umożliwiających dodatkową analizę barwy i wielkości zmian. Celem analizy ultradźwiękowej jest zmierzenie grubości skóry stopy.
Urządzenie SKINDETECTOR jest przenośne i może być stosowane przez lekarzy w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki nowoczesnym metodom telemedycyny możliwe jest przesyłanie danych z urządzenia i ich zdalne analizowanie przez lekarza specjalistę w celu przygotowania efektywnego planu leczenia.
Przewlekły charakter cukrzycy oraz częstość zmian skórnych u chorych na cukrzycę oznaczają, że urządzenie do stałego monitorowania skóry jest bardzo potrzebne. Urządzenie SKINDETECTOR jest przenośnym, łatwym w użytku rozwiązaniem do wieloparametrycznej analizy skóry stopy cukrzycowej. Efektem jego stosowania powinno być zahamowanie rozwoju cukrzycy.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: cukrzyca, stopa, urzadzenie, monitoring
wstecz Podziel się ze znajomymi