Biomateriał z komórek roślinnych
Do badań powstawania ściany komórkowej naukowcy użyli najnowocześniejszych technologii z zakresu biologii komórki oraz biochemii systemów. Uczestnicy projektu CEWALDYN (Plant Cell Wall Dynamics During Cell Cycle), wykrywając węglowodany i analizując enzymy, badali mechanizmy adaptacyjne roślin w różnych cyklach.
Naukowcy badali skład ścian komórkowych na różnych etapach cyklu komórkowego i określili, że istnieją różne tryby produkcji ściany komórkowej. Stwierdzili, że podczas formowania się komórki zwiększa się ilość pektyny ramnogalakturonanu, natomiast gdy komórki przestają się dzielić, zwiększa się ilość białek arabinogalaktanowych.
Naukowcy stworzyli również sondy obrazujące, jak w czasie rzeczywistym odkładają się cząsteczki pektyn w ścianie komórkowej. Odkryto, że homogalakturonan i ramnogalakturonan są najbardziej aktywnymi składnikami ściany komórkowej. Naukowcy badali również szczegółowo liczne geny związane z produkcją ściany komórkowej.
Projekt CEWALDYN umożliwi badaczom manipulację właściwościami ściany komórkowej w celu ulepszenia biomateriałów i biopaliw.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: biomaterial, biopalwio, komorka, roslina
wstecz Podziel się ze znajomymi